Jak myśleć pozytywnie?

Zapewne wydaje Ci się, że niektóre osoby rodzą się z wysokim poczuciem własnej wartości i wiarą w swoje możliwości. Psychologowie są jednak innego zdania. Każdy z nas może nauczyć się myśleć pozytywnie. Poznaj kilka, prostych sposobów, które mogą Ci to ułatwić!

Nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu

Znowu wzrosły ceny żywności w sklepach? Szef ma dzisiaj wyjątkowo zły dzień? Naucz się odpuszczać! Pamiętaj, że w życiu dzieje się bardzo wiele rzeczy, na które nie masz żadnego wpływu. Są one zupełnie niezależne od Ciebie i to, że będziesz się nimi stresował, zupełnie niczego nie zmieni.

Postaraj się skupić na budowaniu poczuciu sprawczości. Być może warto poszukać ciekawszej pracy, która lepiej odpowiada Twoim kwalifikacjom? Albo zabrać się za remont mieszkania? Poświęcaj czas i energię tylko tam, gdzie możesz coś zmienić. Pojawienie się sukcesów to jedynie kwestia czasu. W te sposób poznasz nowe sposoby na to, jak myśleć pozytywnie.

Ciesz się z małych rzeczy

Zazwyczaj w życiu idziemy od jednego etapu do drugiego, mając w głowie jedynie główny cel. To może być ukończenie budowy domu, zdanie ważnego egzaminu albo powodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej. W ten sposób bardzo łatwo ominąć mnóstwo niesamowitych rzeczy i ludzi, których spotykamy na swojej drodze.

Oczywiście cel jest bardzo ważny i powinieneś go mieć, ale nie zapominaj, że liczy się przede wszystkim droga, która do niego prowadzi. Skupiaj się na drobnych rzeczach, bo to one wywołują radość na co dzień. Zacznij zwracać uwagę na pogodę, ptaki, okładki książek i uśmiechy ludzi. To wszystko ma znaczenie!

Dbaj o relacje, na których Ci zależy

Nic nie daje tyle radości i poczucia spełnieni ile zapewniają bliskie relacje z innymi ludźmi. To może być rodzina, przyjaciele lub zespół w pracy. Codzienne rozmowy, życzliwe uwagi i okazywane sobie nawzajem wsparcie powodują, że w gronie takich osób „ładujesz baterie”.

Jednocześnie unikaj „emocjonalnych wampirów”. To osoby, którym zawsze coś nie pasuje. Najczęściej usiłują przerzucić na Ciebie swoje negatywne emocje (lub odpowiedzialność za nie). Sprawiają, że czujesz się gorszy, winny, słabszy. Oni zaś zupełnie odwrotnie. Nie daj się osaczyć!

Weź odpowiedzialność za to, co robisz

Nie bez powodu mawia się, że każdy jest kowalem swojego losu (a przynajmniej powinien być). Od tego, jak pokierujesz swoim życiem, wiele zależy, ale zawsze dbaj o to, aby ważne decyzje w swoim życiu podejmować samodzielnie. W ten sposób nauczysz się odpowiedzialności, ale zrozumiesz też, że na wiele rzeczy w swoim życiu masz wpływ i możesz je kształtować.

Samoakceptacja to także świadomość swoich mocnych i słabych stron oraz dążenie do samorozwoju. Przez budowanie poczucia własnej wartości, odporności psychicznej, ale też kondycji i formy sprawiasz, że łatwiej podejmować Ci codzienną walkę o dobre samopoczucie.

Zadbaj o swoje samopoczucie i zacznij działać. Przejmując kontrolę nad swoim życiem, bardzo szybko zamiast przypadków zobaczysz szanse, a zamiast problemów – wyzwania. Czytaj i rozmawiaj z innymi ludźmi.