Jak leczyć wysoki poziom cholesterolu naturalnymi sposobami?

Cholesterol jest substancją pochodzenia tłuszczowego, zwłaszcza zwierzęcego. Najwięcej produkuje go nasze własne ciało, niemniej pobieranie go z potraw zwierzęcych, jak nabiały, jajka czy mięsa sprawia, że uzupełniamy niedobory. Ale równie dobrze możemy sprawić, że pojawi się nam we krwi wysoki poziom cholesterolu.

Jakie poziomy i frakcje są zalecane w ciele oraz jak w naturalny sposób zwalczyć cholesterol? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Cholesterol HDL i LDL

Cholesterol posiada dwie różne frakcje dzielące się ze względu na ilość lipoprotein w swoim składzie. Cholesterol HDL posiada ich dużą ilość i jest określany jako dobry cholesterol, ponieważ pozytywnie wpływa na pracę ciała oraz usuwa złogi na ściankach tętnicy.

Natomiast wysoki poziom cholesterolu LDL może powodować takie powikłania, jak wzrost ryzyka zachorowania na miażdżycę, powikłania wieńcowe czy też ryzyko zawału serca. Zwalczanie tego właśnie rodzaju cholesterolu jest priorytetem, jeśli zostanie wykryte w badaniu krwi.

Jak leczyć wysoki poziom cholesterolu?

Ponieważ cholesterol jest dostarczany do naszego ciała w postaci diety, właśnie odpowiednią dietą powinniśmy się zająć. Przed wszystkim jeśli badanie lekarskie wykaże, że posiadamy zbyt wysoki poziom cholesterolu, pierwszą czynnością będzie przejście na dietę ubogą w nasycone zwierzęce tłuszcze.

Spożywanie potraw bazujących na mięsie czerwonym jest niedozwolone. Za to białe mięso, jak drób czy ryby (zwłaszcza ryby morskie) jest pożądane. Drób posiada równie dobre wartości odżywcze, a zarazem nie posiada takiej ilości tłuszczu w sobie. Natomiast mięso ryb posiada pozytywne składniki omega-3, które poprawiają pracę naszego serca.

Również do diety należy dołączyć większą ilość warzyw oraz owoców, jako że będą one uzupełniać nasz organizm w witaminy oraz składniki mineralne, a przy tym pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit.

Niemniej bez regularnego wysiłku fizycznego w postaci sportu wysoki poziom cholesterolu nie będzie w stanie zniknąć. Codzienny ruch na świeżym powietrzu oraz ćwiczenia na siłowni albo w basenie pozwolą nie tylko na zbicie tłuszczu, lecz również podniosą kondycję oraz dotlenią ciało.