Jak leczyć wątrobę?

Powszechnie wiadomo, że wątroba jest organem, który ma największy potencjał do regeneracji. W wielu dolegliwościach przewodu pokarmowego – szczególnie tych związanych z niestrawnością rekomenduje się różne preparaty – np. lek na wątrobę. Warto wiedzieć, co zawierają tego rodzaju preparaty i jak wygląda kwestia regeneracji tego narządu.

Jaki lek na wątrobę najlepiej wybrać?

Wśród preparatów na regenerację wątroby możemy przebierać. Każdy lek na regenerację wątroby lub suplement diety może zawierać inne składniki – jednakowoż każdy z nich wykazywać może realne działanie wspierające regenerację wątroby. Komórki wątroby należą do stale uszkadzanych i narażanych na niekorzystne działanie licznych substancji części naszego organizmu. Komórki wątroby, tak zwane hepatocyty metabolizują leki, alkohol, substancje obecne w pokarmach, biorą udział w transporcie i metabolizmie kwasów tłuszczowych, żółciowych oraz glukozy.

Wskutek nieprawidłowej diety lub nadmiernego spożywania alkoholu może dochodzić do przewlekłego pogorszenia czynności wątroby, związanego z jej stłuszczeniem. Leki na wątrobę docelowo mają ograniczać proces postępowania stłuszczenia wątroby oraz ułatwiać temu narządowi detoksykację. Regeneracja komórek wątroby stale się odbywa, jednakowoż można zastosować preparaty, które usprawnią ten proces.

Wśród tych substancji należy wskazać m.in. na:

  • Fosfolipidy sojowe – bogate w fosfatydylocholinę i fosfatydyloinozytol, są to fosfolipidy przyśpieszające budowę nowych komórek wątrobowych poprzez dostarczanie im ważnych składników budulcowych dla błon komórkowych,
  • Aminokwasy BCAA – są to rozgałęzione aminokwasy, ważne z punktu widzenia struktury oraz detoksykacji prowadzonej przez komórki wątrobowy,
  • Wyciągi z ostropestu,
  • Ekstrakty z mięty pieprzowej,
  • Wyciągi z karczocha i brokułu,
  • Wyciąg z czarnej rzodkwi,
  • Ekstrakt z zielonego jęczmienia,
  • Kurkumę

Oraz wiele innych substancji pochodzenia naturalnego.

Czy lek na regenerację wątroby ma sens?

Lek na regenerację wątroby na pewno warto zastosować, szczególnie gdy pozwala dostarczyć organizmowi składników potrzebnych do odbudowy hepatocytów lub zwiększenia potencjału do detoksykacji – np. N-acetylo-cysteina.