
Zgodnie z danymi znawców w dziedzinie medycyny, prawie co 5-ty człowiek cierpi, albo cierpiał na wysypkę o podłożu alergicznym. Taka dolegliwość określana jest jako pokrzywka. U dzieci występuje ona w większości wypadków, niemniej jednak spotykana jest czasem u dorosłych. Pokrzywka nie jest ciężką dolegliwością i nie będzie wymagała profesjonalnego kurowania.
Zwyczajowo mija już po upływie blisko doby. Przypadłość ta jest jednakże bardzo nieprzyjemna. Zmiany na powierzchni skóry występujące w czasie pokrzywki niemal w każdym przypadku swędzą. Rodzi to, zwłaszcza u młodych pacjentów cierpiących na pokrzywkę, drapanie, a to z kolei intensyfikuje zapalenie. Skuteczną metodą na zwalczenie pokrzywki jest wdrożenie medykamentów na bazie cynku. Pokrzywka często jest również kurowana przez stosowanie specyfików przeciwhistaminowych. U małych dzieci wskazane mogą być także środki na uspokojenie. Jako choroba pokrzywkę można podzielić na dwie kategorie: pokrzywka idiopatyczna oraz pokrzywka uczuleniowa. Pokrzywka idiopatyczna jest rodzajem schorzenia o nieznanej etiologii. Pokrzywka uczuleniowa z kolei powstaje w następstwie kontaktu z alergenem. Powyższe typy dolegliwości różnią się nie tylko przyczyną, lecz także objawami i szybkością ich zachodzenia. Objawy pokrzywki alergicznej ujawniają się w większości wypadków po dłuższym czasie od kontaktu z alergenem i są bardzo wyraźne. Pokrzywka idiopatyczna zaś ma z reguły nadzwyczaj subtelny i szybki przebieg.
W przypadku wystąpienia objawów specyficznych dla pokrzywki, lecz utrzymujących się przez długi okres czasu, wskazany jest kontakt z doktorem. Ma to ogromne znaczenie w razie wystąpienia pokrzywki u dzieci dlatego że ich system odpornościowy wciąż nie jest kompletnie zbudowany.