Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

atopowe zapalenie skóry
atopowe zapalenie skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to schorzenie, które nadal budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu braku skutecznego leku. Obecnie możliwe jest leczenie wyłącznie jego objawów, w tym największego i najbardziej męczącego, czyli swędzenia. Wiele osób chorych na atopowe zapalenie skóry twierdzi, iż jest to swędzenie długotrwałe i wyczerpujące, dlatego stosowanie odpowiednich kosmetyków może skutecznie załagodzić dyskomfort.

Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u noworodków oraz u dzieci pomiędzy 6-7 rokiem życia, jest to choroba nieuleczalna. Co ciekawe, na AZS choruje ponad 20% ludności na Ziemi, najczęściej są to mieszkańcy USA oraz Europy Zachodniej, stąd wniosek, że najczęściej chorują osoby z krajów wysoko uprzemysłowionych. Wiele lekarzy uważa, iż ma to związek ze stale pogarszającym się stanem naszego środowiska naturalnego, spadającą jakością żywności oraz problemami zdrowotnymi i niedostateczną profilaktyką zdrowotną.
Czym charakteryzuje się to schorzenie? Przede wszystkim swędzeniem, łuszczenie, silnym zaczerwienieniem, ogniskami zapalnymi na skórze. Wszystkie te objawy mogą następować po sobie lub też występować oddzielnie. Istotne jest jednak, aby odpowiednio zabezpieczać skórę przed nawrotami choroby. Należy ją pielęgnować kosmetykami przeznaczonymi właśnie do skóry atopowej. Warto jednak pamiętać, iż z wiekiem choroba wycisza się i jej objawy ustępują lub pojawiają się w nieznacznych ilościach. Mimo to, nie wolno zapominać o natłuszczaniu naskórka oraz unikaniu substancji drażniących, takich jak sztuczne ubrania, szorstka wełna czy drażniące preparaty.
Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na łagodzeniu stanów zapalnych na skórze oraz podawanie leków przeciwhistaminowych.

Jakie leki mogą stosować atopowcy? Przede wszystkim są to specjalistyczne kremy, maści oraz olejki, najczęściej do kupienia w aptekach i sklepach medycznych. Również w drogeriach coraz więcej firm kosmetycznych oferuje swoim klientom kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej.