Jak kupować i sadzić drzewa owocowe?

jak kupować drzewa owocowe

Koniec lata to początek sadzenia drzew owocowych. Jesienią oferta szkółek i centrów ogrodniczych jest wyjątkowo bogata, wybór gatunków i odmian jest duży. Do wyboru mamy drzewa owocowe i krzewy jagodowe oferowane w pojemnikach oraz kopane z gruntu – z tzw. nagim korzeniem. Takie z odkrytym korzeniem są o wiele tańsze, ale będą potrzebowały ciut bardziej troskliwej opieki.

Istotne jest to, aby jak najprędzej po kupieniu je posadzić na działce, a tym samym nie doprowadzić do podsuszenia bryły korzeniowej.

Jeżeli nie możemy posadzić roślin od razu, to powinniśmy je zakopać w bezpiecznym miejscu. W tym celu dobrze byłoby znaleźć zacienione miejsce, w którym wykopiemy dołek i umieścimy w nim korzenie roślin, a potem obficie podlejmy i zasypmy ziemią na wysokość piętnastu cm powyżej szyjek korzeniowych.

Drzewa owocowe posadzone jesienią, mają wystarczającą ilość czasu na wypuszczenie małych korzonków, dzięki którym łatwo się przyjmą i łatwiej rozpoczną wegetację wiosną. Zanim jednak posadzimy drzewka trzeba odpowiednio przygotować miejsce. Dla drzew owocowych i innych roślin sadowniczych wybieramy miejsca nasłonecznione i zaciszne. Do takich miejsc chętniej przylatują pszczoły zapylające kwiaty.

Glebę, na której będą rosły drzewka, zmieszać z kompostem, a jeżeli jest za kwaśna – zwapnować. Najodpowiedniejsza jest ziemia piaszczysto-gliniasta o o pH od 6 do 6,5.

Kopiąc dołek, pod drzewko, pamiętajmy o tym, że powinien być takiej wielkości, aby korzenie roślin mogły się w nim swobodnie zmieścić. Jeśli kopiąc stwierdzimy, że gleba jest za nadto przepuszczalna i ma za mało próchnicy, wtedy należy na spodzie dołka umieścić warstwę kompostu lub dobrze przekompostowanego obornika, a potem usypać kopczyk z ziemi, na którym ułożymy korzenie.

Zanim jednak ułożymy drzewko w dołku, trzeba skrócić zbyt długie korzenie oraz obciąć uszkodzone. Drzewko umieszczamy w dołku, a dołek zasypujemy ziemią, jednocześnie trzymając roślinę w pozycji pionowej, a następnie ugniatamy ziemię i obficie podlewamy.

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużego ogrodu, to możemy wygospodarować miejsce na sad. W małych ogrodach z reguły mieszamy rośliny owocujące z ozdobnymi. Drzewa owocowe nadają się nawet do bardzo małych ogródków. Istnieje dużo odmian karłowych, które ze względu na ich niewątpliwą urodę, mogą być sadzone pojedynczo również na trawnikach.