Jak kształtują się ceny mieszkań w Gdańsku?

Gdańsk jest kupieckim miastem z dobrze rozwiniętym handlem morskim. Znajduje się tu najstarszy dźwig portowy, pochodzący z czasów średniowiecza. Gdańsk ma również wiele zielonych terenów oraz pomników przyrody. Wiele osób decyduje się na zakup własnego mieszkania w tej części kraju. Warto wiedzieć, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć, by nabyć nieruchomość w głównym ośrodku miejskim Trójmiasta.

Statystyki

Według analiz Głównego Urzędu Statystycznego, w poprzednim roku w okresie od stycznia do września wydano zezwolenia na budowę 6480 lokali mieszkaniowych na terenie Gdańska. Liczba ta mogłaby być jeszcze większa, ponieważ deweloperzy mieli w planach wiele inwestycji. Ich realizacja była jednak niemożliwa ze względu na przedłużające się urzędowe formalności. Nie da się jednak zaprzeczyć, że rok 2019 był bardziej intensywny od okresu sprzed dwóch lat, kiedy wydano w Gdańsku zezwolenia na budowę 4784 mieszkań. Inwestycje deweloperskie cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów, którzy korzystali m.in. z oferty dewelopera Euro Styl dostępnej na stronie https://www.eurostyl.com.pl/. Poza Warszawą Gdańsk i rejony Trójmiasta są czwartym pod względem wielkości rynkiem mieszkaniowym w naszym kraju. Według JLL sprzedaje się tu każdego roku 8,5 tysiąca nowych nieruchomości.

Ceny mieszkań

Według statystyk NBP deweloperskie mieszkania podrożały o 1,2 tys. złotych za metr kwadratowy w stosunku do ubiegłego roku. Ceny lokali wzrosły również na rynku wtórnym. Na Południu za nowe mieszkanie z balkonem o powierzchni 44,02 metrów kwadratowych trzeba zapłacić średnio 290 092 złotych. Lokal z tarasem i ogródkiem o wielkości 54,63 metrów kwadratowych to koszt 327 780 złotych. Za pięćdziesięcioczterometrowe mieszkanie na Oliwie trzeba natomiast zapłacić 627 560 złotych.

Gdańsk zaliczany jest do jednego z największych rynków mieszkaniowych w naszym kraju. Ceny nieruchomości w tym rejonie wciąż rosną. Przyczyną tej sytuacji jest m.in. malejąca ilość gruntów pod budowę. Trzeba jednak podkreślić, iż nowo realizowane inwestycje na terenie Gdańska odznaczają się niezwykłą estetyką oraz funkcjonalnością. Nic dziwnego, że liczba klientów zainteresowanych ofertą firm deweloperskich jest bardzo duża.