Jak inwestują Polacy?

Ostatnie badania pokazują, że więcej niż połowa naszych rodaków nie wykazuje skłonności do ryzyka finansowego. Oczywiście większość dorosłych Polaków wie o tym, że pieniądz powinien pracować, a nie leżeć w przysłowiowej skarpecie. Jednak wolimy swoje oszczędności umieścić na lokatach bankowych niż na przykład w funduszach inwestycyjnych.

Polacy robią to mając nierzadko świadomość tego, że w ostatnich latach zysk z lokat bankowych jest u nas prawie żaden – ze względu zarówno na niskie oprocentowanie, jak i postępującą inflację. Zresztą niewykluczone, że zostaniemy „zaskoczeni” niebawem gwałtowną inflacją.

Jeśli natomiast planujemy większy zysk

Pomijając duże inwestycje gospodarcze Polacy odkryli źródło generowania dodatkowych dochodów w nieruchomościach. Dotyczy to głównie zakupu mieszkań w dużych miastach. Do niedawna takie lokale wykorzystywane były na dłuższy wynajem. Jednak od kilku lat właściciele mieszkań stali się poważną konkurencją dla usług hotelarskich, ponieważ w blokach mieszkalnych można wynająć mieszkania na jeden lub kilka dni. I ceny za taki wynajem są bardzo konkurencyjne w stosunku do cen hotelowych apartamentów. Na przykład w Olsztynie za jedną dobę w schludnym mieszkaniu w bloku dwie osoby nierzadko płacą 160 złotych.

Innym sposobem mało ryzykownego inwestowania rodaków jest zakup ziemi. Grunty są zakupywane zarówno pod działalność rolniczą, jak i jako forma lokaty kapitału. Dużym wzięciem cieszą się działki nad jeziorem. Oczywiście dotyczy to w dużej mierze okolic Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie na takich działkach powstają nie tylko prywatne kempingi czasem z niewielkim marinami, ale coraz częściej inwestorzy myślą w by w takich miejscach budować większe ośródki, w tym również wielkie hotele. Przykładem może być duża inwestycja planowana przy wejściu od Niegocina do Kanału Giżyckiego.

Nadal inwestorzy szukają dla swoich pomysłów miejsc w Mikołajkach. W tym względzie zauważone zostało Węgorzewo i Ruciane Nida.

W co Polacy rzadziej inwestują?

Na zachodzie, zwłaszcza w USA, Francji lub Wielkiej Brytanii do popularnych sposobów lokat kapitału należy inwestowanie w sztukę. W Polsce do tej pory ten rodzaj inwestowania wybierają raczej nieliczni i jest to raczej domena najbogatszych Polaków.

Przeciętny Polak myśląc o założeniu drobnego przedsiębiorstwa nieczęsto ryzykuje zainwestowanie swoich oszczędności. Raczej próbuje wykorzystać możliwości, jakie dają programy walki z bezrobociem, koordynowane przez lokalne urzędy pracy.

Przeciętny Polak w inwestowaniu wciąż nie jest ryzykantem.