Jak i gdzie ćwiczyć najlepiej?

gdzie ćwiczyć
gdzie ćwiczyć

Najlepszą metodą utrzymania kondycji fizycznej, która z kolei wpływa w dużej mierze na prawidłowe funkcjonowanie naszej psychiki, są ćwiczenia. I to nie takie, które wykonujemy raz na dwa-trzy tygodnie, poświęcając im kwadrans czy dwadzieścia minut. Na samopoczucie najlepiej działa systematyczna aktywność.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, ważne jest, aby przynajmniej dwa razy w tygodniu (najlepiej zaś trzy lub cztery razy) ćwiczyć w sposób intensywny, czyli biegać, pływać lub uprawiać fitness przez minimum pół godziny. Siłownia w tym wypadku może być co najwyżej dodatkiem. Na kondycję oraz układ krwionośny musimy zadziałać prawdziwym zmęczeniem i porządnym wypoceniem się. Tylko intensywnym fitnessem zadziałamy także na nadwagę – ćwiczenia siłowe bowiem tkanki tłuszczowej nie spalają, lecz kształtują sylwetkę.

Mimo iż tego typu wysiłek zalecany jest właśnie od 2 do 4 razy w tygodniu, do cyklicznego treningu musimy dodać także codzienne ćwiczenia. Najlepiej wykonywać je rano przy otwartym oknie i poświęcić im około 15 minut. Może być to naprzemiennie marsz w miejscu, przysiady, brzuszki, oddechy i wdechy, rozciąganie się. Dzięki takiej aktywności do codziennych obowiązków zasiądziemy wypoczęci i natlenieni.

„Wisienką na torcie” będą ćwiczenia w pracy. Tam, jak wiadomo, nie zaczniemy nagle wykonywać pompek. Można jednak przezwyciężyć popołudniową ospałość i utrzymać ciało w stanie ruchu na przykład poprzez napinanie mięśni przy nieruchomych stawach (mięśni ud, pośladków, brzucha). Niepozorne ruchy także kształtują sylwetkę i pomagają zrzucić napięcie. Warto też od czasu do czasu przechylać głowę, maksymalnie rozluźniając kark lub schylać się na boki, jak po upuszczony długopis, aby trenować „boczki”. Możliwości podobnego rodzaju jest zaskakująco dużo.

W celu poprawy swojego samopoczucia na dłużej, można porozmawiać z szefem na temat metody stosowanej powszechnie na Zachodzie, jaką jest masaż worksite dla pracownika. Polega on na wizycie profesjonalnego fizjoterapeuty w biurze i na wykonaniu masażu pracownikowi pozostającemu w pozycji siedzącej. Forma relaksu tego typu podnosi koncentrację i opłaca się obydwu stronom – kondycja pracownika pozwala mu bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki, a jednocześnie jego samopoczucie ulega polepszeniu. Takie masaże trwają zwykle ok. 15 minut, wykonywane są na specjalnych krzesłach do masażu przez ubranie, bez użycia olejków. Pracownik po takim zabiegu może od razu wrócić do swoich obowiązków. Z tego powodu takie usługi często nazywane są lunch massage.