Jak holować samochód?

jak holować samochód

Czasami zdarzają się awarię, a najczęściej dzieje się to właśnie wtedy kiedy tego nie chcemy. Warto więc wiedzieć jak bezpiecznie holować samochód na trasie.
Kiedy już coś się popsuje w samochodzie, przede wszystkim nie należy ulegać emocjom. Spokój i opanowanie to jedyne co może nas uratować. Jedynie kiedy będziemy dobrze poinformowani i opanowani wszystko odbędzie się bezpiecznie.

Linkę przymocowujemy do przygotowanych do tego uchwytów. Posiada je każde auto. Pod żadnym pozorem nie można przyczepiać liny do wahaczy, zderzaków, lub innych części. Kiedy dwa samochody są połączone linką, pierwszym autem powinien kierować bardziej doświadczony kierowca.

Przed rozpoczęciem jazdy trzeba też ustalić system znaków, np. gdy będzie trzeba się zatrzymać, lub wykonać inny manewr. Może to być miganie światłami lub machanie rękami.

Każdy ze sposobów komunikacji wymaga od obu kierowców dużej uwagi. Kolejną ważną kwestią jest linka holownicza, musi być ona odpowiednio napięta, tak aby nie dotykała nawierzchni drogi i nie eliminowała niebezpieczne szarpnięcia. Linka wlokąca się po ziemi może zaplątać się w koła i doprowadzić do kolejnych nieszczęść. Nie można też jeździć szybko, w terenie zabudowanym trzeba ograniczyć się do 30 km/h, a poza nim do 60 km/h. Dlatego holowanie na autostradzie jest niemożliwe. W przypadku awarii na takiej drodze, należy zjechać na pas awaryjny i wezwać pomoc drogową. Przy dużej prędkości, kierowca drugiego samochodu może nie zdążyć zahamować i spowodować kolejny wypadek.

Jeżeli oczywiście jest to możliwe, należy wybrać najmniej uczęszczaną trasę, tak aby nie stwarzać utrudnień i zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie można też zapomnieć o oznakowaniu holowanego pojazdu. Na jego tyle trzeba umieścić trójkąt ostrzegawczy. Aby uniknąć zablokowania kierownicy w holowanym samochodzie trzeba włączyć zapłon. Nigdy samochód lżejszy nie może holować auta cięższego. Warto też pamiętać, że w przypadku kolizji koszty ubezpieczenia pokrywa kierowca holującego samochodu.
Kiedy nie jesteśmy pewni zdolności holowniczych naszego kompana, bądź awaria przydarzyła się gdy byliśmy sami, lepiej wezwać profesjonalną pomoc. Znajdziemy ją w internecie wpisując „holowanie” i miejsce gdzie jesteśmy, np. „holowane łódź”.