Jak działa rozliczanie PIT-ów online?

jak-dziala-rozliczanie-pit-ow-online

E-Pity przygotowywane są przez Krajową Administrację Skarbową, a podatnik ma do nich wgląd po zalogowaniu do usługi Twój e-Pit. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania ze strony podatnika, to wszystkie wygenerowane pity zostają automatycznie zatwierdzone. W ten sposób wyeliminowano odpowiedzialność za niezłożenie zeznania rocznego w ustawowym terminie. Warto podkreślenia jest jednak fakt, że procedurą objęte są wyłącznie PIT-37 i PIT-38.

Mechanizm rozliczania e-pitów

Jak wspomniano wcześniej, wszystkie dostępne na koncie użytkownika w panelu Twój e-Pit dokumenty zostają automatycznie zaakceptowane i wysłane do odpowiedniego urzędu skarbowego. Podatnik może zatwierdzić pity we własnym zakresie, dzięki czemu dokument trafia do urzędu szybciej i szybciej realizowany jest zwrot podatku. W razie konieczność zeznania można skorygować.

Do panelu podatnika można się zalogować, używając aplikacji mObywatel, profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub za pomocą danych autoryzacyjnych. W ten sam sposób następuje wysyłanie dokumentów w sposób elektroniczny. Do skorzystania z usługi nie jest konieczna instalacja dodatkowego oprogramowania ani aplikacji – wystarczy dostęp do internetu.

W przypadku innych rocznych zeznań niż PIT -37 i PIT-39 podatnik nie może liczyć na to, że urząd złoży zeznanie za niego. Wówczas najlepiej skorzystać z usług biura rachunkowego, który wypełni odpowiedni formularz i złoży dokumenty do urzędu w imieniu klienta. Tego typu usługi świadczy biuro księgowe PLUS z Katowic. Specjaliści są na bieżąco ze wszystkimi zmianami podatkowymi, co daje gwarancję braku pomyłek i konsekwencji z nimi związanych.

Zalety rozliczania pitów online

Złożenie e-pita wiąże się z szybszym zwrotem podatku – zamiast 3 miesięcy jak w przypadku pitów papierowych nadpłata jest zwracana w ciągu maksymalnie 45 dni, przy czym może to być okres krótszy, o czym decyduje kolejność rozpatrywanych rozliczeń. W przypadku pitów online dane z rozliczenia rocznego zdecydowanie szybciej trafiają do urzędu – składając dokument w wersji papierowej, urzędnik musi wprowadzić wszystkie informacje do systemu elektronicznego, co wydłuża czas potrzebny na rozpatrzenie. Mając wątpliwości co do poprawności przygotowanego zeznania w panelu Twój e-Pit, zawsze można skorzystać z pomocy księgowej z Katowic ze wspomnianego biura rachunkowego PLUS. Co ważne, korzystanie z usługi Twój e-Pit nie jest obowiązkowe, a decydując się na inną formę rozliczenia, przygotowanego dokumentu w systemie nie trzeba odrzucać.