Jak działa nebulizator membranowy i czym się wyróżnia?

Nebulizatory to urządzenia, które stały się bardzo popularne ostatnimi czasy. Szczególne uznanie zdobyły w oczach rodziców, którzy nieustannie toczą walkę z szalejącymi infekcjami dróg oddechowych swoich dzieci. Nebulizacja to bardzo skuteczny sposób na leczenie różnych dolegliwości znajdujących się w obrębie układu dróg oddechowych. Co można powiedzieć więcej na ten temat?

Rodzaje nebulizatorów – który z nich jest najwydajniejszy?

Na polskim rynku mamy kilka różnych rodzajów nebulizatorów. W zależności od działania i zastosowania wyróżnia się:

  • nebulizator pneumatyczny – wykorzystuje kompresor i sprężone powietrze,

  • nebulizator ultradźwiękowy – wykorzystuje piezoelektryczny wibrator oraz drgania o wysokiej częstotliwości,

  • nebulizator membranowy – wykorzystuje cienką, wibrującą membranę.

Te trzy, wymienione powyżej, rodzaje nebulizatorów wykorzystują swoje specjalne części – membranę, ultradźwięki, czy kompresor – do wytwarzania leczniczej mgiełki. Lek aplikujemy do zbiorniczka urządzenia, a dalszą pracę wykonuje już nebulizator. Drgania, powietrze, czy też ultradźwięki sprawiają, że lek przedostaje się przez barierę – taką jak, np. cienka membrana w nebulizatorze membranowym – i z płynnej postaci przeistacza się w aerozol, czyli tak zwaną mgiełkę.

Kilka słów na temat nebulizatora membranowego

Jednym z najwydajniejszych i najbardziej skutecznych urządzeń do wykonywania inhalacji we własnym domu, jest nebulizator membranowy właśnie. Lekarze i farmaceuci zgodnie twierdzą, że to urządzenie w pełni wykorzystuje zaaplikowany do zbiorniczka lek, co w przypadku innych rodzajów nebulizatorów może wyglądać inaczej.

Jest to urządzenie bardzo wydajne oraz ciche. Ta druga cecha sprawdza się szczególnie w przypadku małych dzieci. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom można go zabierać w podróż, nie zajmie przy tym dużo miejsca. Ułatwia to również jego codzienne użytkowanie, które zaleca się nawet w celach profilaktycznych – nie sprawiają problemów żołądkowych, jak to robią inne leki w formie tabletek, które trafiają do żołądka, a stamtąd dopiero w miejsce przeznaczenia.

Największym plusem terapii inhalacyjnej przy pomocy nebulizatora membranowego, którego można również nazwać nebulizatorem siateczkowym, jest to, że jest cichy. Natężenie dźwięki przypomina lekkie syczenie jakby wydobywanie się pary. To sprawia, że to urządzenie nadaje się również dla tych najmłodszych dzieci, czy nawet niemowlaków.

W czym może pomóc nebulizacja?

Podczas nebulizacji korzystamy z urządzeń, które służą do podawania leków wziewnych. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w czasach zwiększonej zachorowalności, czyli w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie normowania się pogody i temperatury wiosną.

Nebulizacja jest skuteczną metodą na:

  • nawilżenie błon śluzowych nosa i gardła,

  • rozrzedzenie gęstej, zalegającej wydzieliny,

  • ułatwienie odkrztuszania plwociny,

  • udrożnienie zapchanych górnych dróg oddechowych.

To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia różnych dolegliwości układu dróg oddechowych, bezapelacyjnie polecana przez lekarzy i farmaceutów na całym świecie. Coraz częściej zaczynamy doceniać jej zalety oraz efekty działania.