Instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością tak w Polsce, jak i za granicą. Jednak pomimo zwiększającej się cyklicznie ilości fotowoltaik, wiele osób wciąż nie do końca wie, jak to działa. W jaki sposób funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna i jakie ma zalety?
Czym jest fotowoltaika?
Jeszcze w czasach młodości naszych rodziców czy dziadków hasło „energia ze słońca” brzmiało trochę jak utopijne marzenie. Dziś już wiadomo, że to rozwiązanie nie tylko może istnieć w rzeczywistości, ale stopniowo staje się standardem na rynku europejskim i nie tylko.
Instalacja fotowoltaiczna to specjalne panele, które pozyskują energię elektryczną ze światła słonecznego. W samych panelach zachodzą procesy, które umożliwiają przetworzenie tej darmowej, ekologicznej energii w prąd stały, który następnie jest przeistaczany w zmienny. Ten ostatni trafia do gniazdek domów zasilanych fotowoltaiką.
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej
W modułach fotowoltaicznych, które znajdują się w panelach, zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu możliwe jest przetworzenie energii słonecznej w prąd stały. Ten jednak nie nadaje się jeszcze do użytkowania, bowiem w naszych gniazdkach dostępny jest prąd zmienny. Dlatego też częścią każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik, umożliwiający przetworzenie prądu stałego w zmienny.
Instalacja fotowoltaiczna składa się zazwyczaj z kilku paneli, które umieszczone są na dachu budynku. Jednocześnie warto wspomnieć, że rozwiązaniem, które jest stosowane coraz częściej, jest montaż na gruncie. Jest on szczególnie popularny, gdy ułożenie dachu domu bądź jego rozmiar nie umożliwia stworzenia wydajnej instalacji dachowej. Taka opcja jest szczególnie wskazana dla gospodarstw domowych lub firm, które posiadają przestrzeń płaską, która umożliwia montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
Montaż fotowoltaiki – wady i zalety
Jak każde rozwiązanie technologiczne, również fotowoltaika ma swoje wady i zalety. Wśród największych plusów wymienianych przez użytkowników, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki wymienia się:
- ekologię – zdecydowaną zaletą fotowoltaiki jest to, że użytkowana do ogrzewania domu czy jako źródło prądu użytkowego, nie wywołuje negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego. Pozyskiwana w ten sposób energia elektryczna nie powoduje wytwarzania szkodliwych odpadów, co daje użytkownikom fotowoltaiki realny wpływ na stan naszej planety;
- oszczędność pieniędzy – choć Polska nie jest uważana za kraj wyjątkowo słoneczny, specjaliści są w tym zakresie zgodni: w okresie wiosenno-letnim większość instalacji fotowoltaicznych na terenie naszego kraju jest w stanie dostarczyć taką ilość energii elektrycznej, by umożliwić swobodne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. W okresie jesienno-zimowym produkcja ta nie jest z reguły wystarczająca, jednak w takim przypadku z pomocą przychodzą regulacje prosumencke;
- uniezależnienie od podwyżek cen prądu – w ostatnich latach możemy obserwować wyraźny wzrost cen prądu i trudno mówić o jakimkolwiek wyhamowaniu w tym zakresie. Nie zanosi się również na to, by ceny energii elektrycznej miały się chociażby ustabilizować, a wynika to m.in. z regulacji unijnych, do których wdrożenia dąży Polska. Tymczasem energia elektryczna produkowana ze słońca nie drożeje: to daje możliwość zaoszczędzenia sporych kwot na przestrzeni nadchodzących lat;
- panele nie wymagają skomplikowanej obsługi – w większości działanie instalacji fotowoltaicznej jest bezobsługowe. Nie oznacza to oczywiście, że panele wystarczy podłączyć i pozostawić samym sobie, jednak nie musimy pamiętać np. o konieczności ich uruchomienia.
Warto jednak pamiętać, że także w przypadku fotowoltaiki można wskazać pewne minusy:
- cena – kwestią bardzo istotną z punktu widzenia większości osób jest oczywiście cena fotowoltaiki, która jest dość wysoka. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość pozyskania dofinansowań, a także korzystnych kredytów na zakup fotowoltaiki, która na dłuższą metę okazuje się być po prostu oszczędnością;
- brak możliwości stworzenia instalacji – choć to stopniowo się zmienia, pewną wadą fotowoltaiki jest także to, że wymaga ona wystarczającej ilości miejsca. Niektóre dachy, szczególnie w budownictwie starszego typu, nie są przystosowane do jej montażu, dlatego też coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest fotowoltaika na gruncie;
- dbanie o stan instalacji – jak wspominaliśmy, instalacje fotowoltaiczne nie są zupełnie bezobsługowe. Istnieje konieczność zadbania o jej odpowiedni stan m.in. poprzez usuwanie gałęzi czy liści, które wpływają niekorzystnie na wydajność tego rozwiązania.
Jak widać, wady instalacji fotowoltaicznych nie są duże. Jest to zdecydowanie rozwiązanie, na które warto się zdecydować, bowiem długofalowo niesie ono za sobą więcej zysków niż strat.