Jak docieplić stare zewnętrzne ściany?

jak-wykonac-izolacje-domu

O zaletach izolacji budynku przekonał się każdy, kto zdecydował się na inwestycję w ocieplenie. Efekty zauważycie już w pierwszym sezonie grzewczym, gdy przy znacznie niższych rachunkach mamy optymalne warunki termiczne w mieszkaniu. Budynki projektowane współcześnie ocieplane są od razu. Większy problem jest z domami starymi, w których nie zastosowano żadnej izolacji. Można to jednak łatwo zmienić.

Ocieplenie od zewnątrz

Zacznijmy od najpopularniejszej wersji ocieplenia, czyli zewnętrznej. Wykonywana jest ona najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej. W obu przypadkach możemy mówić o bardzo wysokiej skuteczności, z tym że wełna posiada dodatkowo właściwości tłumiące hałas. Nowoczesną formą ocieplenia jest pianka, którą nakłada się na zewnętrzne ściany metodą natryskową. To dość droga inwestycja, jednak z pomocą kredytu gotówkowego, nie obciąży nadmiernie waszego budżetu domowego.

Należy także pamiętać, że ocieplenie ścian zewnętrznych wymaga późniejszego tynkowania budynku. Warto wybrać wysokiej jakości materiały, aby uniknąć ich odspajania się od powierzchni, pękania czy nadmiernego brudzenia. Świetnie sprawdzają się nowoczesne tynki, które bez trudu można umyć. Są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, promieniowanie UV czy rozwój mchu, jaki często rozrasta się na zacienionej elewacji. Co więcej, powierzchnia tynku minimalizuje przywieranie do niej kurzu i pyłu, przez co nieruchomość wygląda estetycznie.

Ocieplenie wewnętrzne

Nie zawsze jednak mamy możliwość wykonania ocieplenia zewnętrznego. Z tym problemem spotykamy się najczęściej w przypadku budynków zabytkowych, które – bez zgody konserwatora – nie mogą być poddawane żadnym remontom. Innym przykładem są obiekty wielorodzinne, w których decyzja o ociepleniu ścian zewnętrznych zależy od administratora bądź zarządcy. Nie musicie jednak cierpieć z powodu wysokich rachunków oraz chłodu panującego w mieszkaniu. Rozwiązaniem jest wykonanie izolacji wewnętrznej.

Polega ona na ułożeniu warstwy ocieplenia na ścianach znajdujących się w mieszkaniu, a następnie ich wytynkowaniu i pomalowaniu. Na pierwszy rzut oka jest to proste zadanie, jednak w rzeczywistości może przysparzać wielu problemów technicznych. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców, w czym pomoże kredyt gotówkowy, którzy po pierwsze wskażą miejsca, w których izolacja jest niezbędna, a następnie wykonają ją tak, aby efektywnie chroniła przed uciekaniem ciepła z mieszkania.