Jak dobrze wykorzystać przestrzeń kawalerki?

Kawalerki, pomimo małej powierzchni to jeden z najpopularniejszych typów mieszkań kupowanych w Polsce. Wynika to przede wszystkim z relatywnie niskiego kosztu zakupu oraz dużego popytu na ich wynajem. Co więcej, istnieją różne techniki, które pozwalają odpowiednio zagospodarować małą przestrzeń, sprawiając, że kawalerka będzie przestronna i bardzo atrakcyjna. Na czym polegają te działania? Odpowiadamy.

Jasna aranżacja

Kawalerka to mieszkanie, które składa się z jednego pokoju, aneksu kuchennego oraz łazienki, dlatego musimy pamiętać o tym, że nasze działania w celu zwiększenia przestronności będą skupiały się w dużej mierze na stworzeniu efektu wizualnego. Podstawę w tym zakresie stanowi odpowiedni dobór kolorystyczny. Jeśli chcemy, by mała przestrzeń sprawiała wrażenie większego pomieszczenia to musimy dążyć do maksymalnej jasności aranżacji pokoju. Dotyczy to zarówno ścian, sufitu, drzwi, jak i mebli oraz wszelkich urządzeń. Bardzo często wybierana jest biel, która doskonale łączy się z kolorem beżowym. W ten sposób, jasna aranżacja sprawi, że pod względem optycznym kawalerka będzie wydawać się większa. Szczególne znaczenie ma to w przypadku mieszkań w dużych miastach, gdzie rynek nieruchomości jest bardzo konkurencyjny. Takim przykładem są między innymi kawalerki na sprzedaż w Poznaniu, które cieszą się ogromną popularnością.

Odpowiednie oświetlenie

Dbałość o jasną aranżację to nie tylko odpowiedni dobór kolorystyczny mebli oraz ścian, ale także umiejętność dobrego oświetlenia całego pomieszczenia. Należy pamiętać o wykorzystaniu światła naturalnego, poprzez usunięcie wszelkich niepotrzebnych elementów, które odcinają dopływ słońca, jak np. ciemne materiałowe zasłony. Lepszym rozwiązaniem jest zawieszenie lekkich zwiewnych firanek o jasnej barwie lub całkowite ich usunięcie i wybór białych rolet nocnych. Oprócz wykorzystania światła naturalnego, pamiętajmy także o odpowiednim wyborze i rozłożeniu oświetlenia wewnętrznego. Przy oświetleniu centralnym najlepiej jest zainwestować w oświetlenie skierowane do góry, które pozornie zwiększy wysokość pomieszczenia, poprzez odbicie światła i rozproszenie go po całym pokoju. Dodatkowo, należy zadbać o miejscowe i punktowe źródła światła, które doświetlą pozostałe części kawalerki. Przy każdym rodzaju lamp pamiętajmy o wyborze naturalnego, jasnego koloru światła. Częstym wyborem do miejscowego oświetlenia są żarówki oraz taśmy LED.

Wykorzystanie luster oraz utrzymanie porządku

Kolejną techniką stosowaną do odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni kawalerki jest wykorzystanie lustra. Jest to kolejny trik optyczny, gdzie poprzez zawieszenie dużego lustra na ścianie możemy poszerzyć wnętrze wizualnie. Lustro można wykorzystać także w przednich frontach mebli kuchennych. W ten sposób, oprócz optycznego poszerzenia wnętrza, zwiększymy także liczbę powierzchni odbijających światło, co pozytywnie wpłynie na jasność w pomieszczeniu. Należy również pamiętać o stałym dbaniu o porządek w pomieszczeniu. Pozostawione na powierzchni zbędne elementy jedynie zajmują niepotrzebnie przestrzeń i negatywnie wpływają na optyczną wielkość pomieszczenia. Dobrym sposobem jest wykorzystywanie mebli wielofunkcyjnych oraz chowanie przedmiotów codziennego użytku do przeznaczonych na to szafek. Wykorzystując te metody, z pewnością dobrze wykorzystamy przestrzeń naszej kawalerki, sprawiając, że będzie ona atrakcyjna.