Jak dobrać szkła kontaktowe?

Stosowanie szkieł kontaktowych staje się coraz bardzo popularne. Dla niektórych korzystanie z soczewek kontaktowych jest znacznie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż noszenie tradycyjnych oprawek. Co zatem musimy zrobić, aby mieć dobrze dobrane szkła kontaktowe ?

Wizyta u okulisty

Dobrym rozwiązaniem przed wyborem soczewek będzie udanie się do okulisty, który po przeprowadzeniu specjalistycznego badania zaproponuje nam odpowiedni rodzaj szkieł kontaktowych. Badanie składa się z kilku etapów, pierwszy etap to wywiad, podczas którego okulista zapyta nas o to czy mamy jakieś problemy ze wzrokiem, czy w przeszłości były jakieś dolegliwości. Następnie okulista wykonuje badanie ostrości wzroku. Ocenia ostrość wzroku do dali, czyli do patrzenia na daleką odległość oraz ostrość wzroku do bliży, czy do patrzenia na bliską odległość. Po określeniu ostrości wzroku okulista przechodzi do badania oka. Określa osadzenie, ustawienie oraz ruchomość gałek ocznych. Po wykonaniu badania okulista zaproponuje rodzaj soczewek, które będziemy mogli przetestować i ocenić czy nam odpowiadają.

Jakie mamy rodzaje soczewek ?

Po przeprowadzonym badaniu będziemy mogli wybrać z wielu modeli dostępnych na rynku.
Szkła kontaktowe wyróżniamy ze względu na okres użytkowania:

  • jednodniowe (można korygować każdą wadę wzroku, nie wymagają pielęgnacji, dobre rozwiązanie podczas pływania, dobre dla osób z tendencją do reakcji alergicznych)
  • dwutygodniowe (można korygować każdą wadę wzroku, komfort noszenia, korzystniejsza cena w porównaniu z soczewkami jednodniowymi)
  • miesięczne (można korygować każdą wadę wzroku, korzystna cena, dla osób, które użytkują regularnie, konieczność pielęgnacji)

Szkła kontaktowe wyróżniamy też ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane:

  • hydrożelowe (komfortowe, delikatne, cienkie)
  • silikonowo – hydrożelowe (sztywniejsze niż hydrożelowe, komfortowe, dobrze przepuszczają tlen)
  • soczewki kolorowe (dzięki, którym możemy zmienić kolor oczu)

Wybór odpowiednich szkieł kontaktowych to nie taka prosta sprawa. Najlepiej jeśli udamy się do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednie dla nas szkła kontaktowe.