
Dekorowanie domowych wnętrz to zajęcie, które często nieświadomie wykonuje każdy, kto chce się poczuć w danym miejscu dobrze i swobodnie. Podejmowane decyzje estetyczne są tak naprawdę odbiciem osobistych i indywidualnych upodobań, które w wystroju prywatnego zacisza nabierają realnych kształtów w postaci wybieranych rodzajów dekoracji.
W spektrum uroczych detali, umieszczanych w przestrzeni domu znajdują się zarówno drobne bibeloty, jak też różnego rodzaju kwiaty, jednak bardzo ważną sprawą pozostaje również zagospodarowanie przestrzeni ścian. Pusta ściana, choćby i pomalowana farbą o ładnym kolorze lub wykończona interesującą metodą zdobniczą, czasem wręcz prosi się o dopełnienie. To dobre miejsce na wyeksponowanie fotografii, zarówno takich dokumentujących ważne prywatne chwile lub wizerunki najbliższych osób. Niektórzy chętnie pokrywają ściany artystycznymi plakatami, odzwierciedlającymi w pewnym stopniu zainteresowania lokatorów. Jednak najbardziej tradycyjnym i wciąż kultywowanym sposobem na zapełnienie pustki na ścianie są obrazy.
Obraz – jak go zdobyć?
Zdobienie ścian za pomocą obrazów to jeden z najstarszych sposobów dekorowania wnętrz, kultywowany już w wielu poprzednich stuleciach. Oczywiście pierwotnie tego rodzaju estetyczna przyjemność była zarezerwowana dla tych, którzy mogli sobie pozwolić na sfinansowanie pracy artysty malarza lub odkupienie dzieła od innego posiadacza. Także współcześnie kupno obrazu to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji, jakie można zaplanować w obrębie aranżacji wnętrza, zwłaszcza jeśli pragnie się posiadać oryginał, jaki wyszedł bezpośrednio spod pędzla danego autora. Istnieje jednak również możliwość zdobycia tańszych reprodukcji znanych dzieł, których obecność daje złudzenie obecności oryginałów. Obecnie nie jest problemem również nabycie dzieł miejscowych artystów, uwieczniających widoki rodzimych stron – to rozwiązanie dobre zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie naturalność w aranżacji domu.
Jak wybrać odpowiedni obraz?
Z uwagi na różnorodność ludzkich gustów oraz specyfikę pomieszczeń, w których obrazy mogą być umieszczane, nie istnieje jedna, uniwersalna podpowiedź, która pomogłaby bezdyskusyjnie rozwiązać taki dylemat. Wiele zależy od stylu, w jakim jest urządzona przestrzeń mieszkalna. Do salonu zdobnego w antyki lub meble stylizowane na estetykę minionej epoki, najlepiej będą pasowały obrazy tradycyjne, jakie powstawały do końca XIX stulecia. Dzieła malarskie z XX wieku również mają już status klasycznych, jednak znacznie nowocześniejszą wymowę, która pasuje także do wielu rodzajów aranżacji. Oczywiście z wnętrzami urządzonymi oszczędnie i na wskroś nowocześnie najlepiej będą korespondować obrazy najnowsze, geometryczne lub abstrakcyjne. Dobór danej tematyki do konkretnego wnętrza to kwestia indywidualnych upodobań, ale dość naturalnym wydaje się fakt, że obrazy wiszące w kuchni wiążą się w jakiś sposób z tematyką kulinariów, zaś przestrzeń przeznaczonej do odpoczynku sypialni to dobre miejsce dla spokojnych pejzaży, utrzymanych w stonowanych barwach.
Portal DokoracjawDomu.pl wsparł nas merytorycznie.