Jak dobrać materac do łóżka niemowlęcego?

jak-dobrac-materac-do-lozka-niemowlecego

Materac do łóżeczka jest jedną z pierwszych rzeczy, które rodzice kupują dla swojego dziecka. I nie powinno to dziwić, ponieważ z racji tego, że niemowlę przesypia większość doby, zadbanie o komfort jego snu jest niezwykle istotne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca do łóżka niemowlęcego, aby maluszek zawsze dobrze się wysypiał.

Materiał wykonania materaca dla niemowlaka

Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Substancje użyte do jego produkcji nie mogą zawierać szkodliwych substancji chemicznych. Poza tym powinien być antyalergiczny i antygrzybiczny oraz zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza, aby dziecko nie pociło się w nocy. Wszystkie te warunki spełniają materace piankowe. Są one przewiewne i chronią przed drobnoustrojami, a poza tym doskonale dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie. Szeroki wybór takich produktów oferuje na przykład sklep firmowy producenta materaców Rem-Sen. Małym dzieciom nie poleca się materaców z naturalnych materiałów, gryczanych czy kokosowych, ponieważ charakteryzują się one zwiększonym ryzykiem rozwoju bakterii i grzybów.

Twardość materaca do łóżka niemowlęcego

Kolejną ważną cechą materaca do łóżka niemowlęcego jest jego twardość. Zbyt miękki materac „rozleniwia” i nie zmusza ciała do żadnej aktywności. Skrajnie miękki model może nawet doprowadzić do śmierci łóżeczkowej. Zbyt twardy materac jest z kolei niewygodny, nie zapewnia odpowiedniego rozluźnienia mięśni, a dziecko może się z niego zsuwać. Idealnym wyborem dla niemowlaka będzie materac o średniej twardości. Zapewni on dziecku odpowiednie podparcie kształtującego się kręgosłupa oraz możliwość ćwiczenia stabilności tułowia i brzuszka. Warto zwrócić uwagę na to, aby materac do sypialni nie miał głębokich wyżłobień, w które maluszek mógłby się zagłębiać. Zapobiegnie to przyjmowaniu przez dziecko nieprawidłowej pozycji podczas snu.

Grubość i rozmiar materaca dla niemowlaka

Oprócz twardości materaca ważne są również jego grubość i długość. Z racji tego, że dziecko w pierwszym roku życia waży niewiele, odpowiedni będzie model o grubości 11-14 cm, a więc kilka lub kilkanaście centymetrów niższy niż dla dorosłych. Jeśli chodzi o długość materaca, to przyjmuje się, że powinien być on co najmniej 20 cm dłuższy niż wysokość jego użytkownika. Standardowe wymiary materaców dla niemowlaków to 60 × 120 cm. Takie modele sprawdzają się w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia dziecka. Jeśli materac staje się zbyt mały, trzeba go zmienić. Na kolejne materace dla dziecka rodzice często wybierają modele o rozmiarach 70 × 140 cm czy 80 × 160 cm, które z powodzeniem będą spełniać swoją funkcję przez kolejne lata.