Jak dobrać kolor ścian?

Jak dobrać kolor ścian

Kolory we wnętrzach odgrywają bardzo ważną rolę. Kolor ścian oraz światło odpowiadają przecież za nastrój wnętrza. Jak dobrać kolor by jego charakter był zgodny z Twoimi oczekiwaniami?

Kolor ścian to również aspekt praktyczny jeśli jest odpowiednio dobrany, może ukryć pewne niedoskonałości lub proporcje mieszkania. Przy wyborze barw kierujemy się upodobaniami i indywidualnymi gustami oraz elementem praktycznym, tzn. odpornością na zabrudzenia. Zwykle obawiamy się odważnych kolorów i zestawień w trosce przed niepewnym wynikiem końcowym. Jednak wiedza o barwach oraz ich wpływie na nasze samopoczucie powinna ułatwić nam zadanie. Należy połączymy to z wiedzą, jaki kolor jest adekwatny do danego pomieszczenia, w związku z jego funkcją użyteczności.

Na koniec warto pamiętać by nie przesadzić z ilością kolorów. Jak to rozumieć? We wnętrzu powinien być tylko jeden kolor przewodni. Będzie on dominować na największych płaszczyznach ścian. Do tego koloru dobieramy maksymalnie dwa, które będą go uzupełniać. Kolory dopełniające powinny występować w dodatkach, takich jak poduszki, dywaniki lub poduszki. Najczęściej harmonię uzyskujemy przy wykorzystaniu jako koloru przewodniego jednej z barw jasnych i ciepłych. Z kolei w ramach uzupełniających kolorów doskonale wyglądają barwy nasycone i wyraziste.  W doborze kolorów nie bierzemy pod uwagę tylko ścian i sufitów. Przeanalizuj całe wyposażenie, meble i podłogę.

Pokoje dzienne powinny być jasne, optymistyczne i energetyczne. W tych pomieszczeniach najlepszym kolorem będą średnio nasycone, ciepłe barwy, jak morela, czy pomarańcza. Jeśli pokój jest dobrze doświetlony, możemy pokusić się o ciemniejsze kolory w ramach uzupełniających akcentów. Doskonałym połączeniem jest pomalowanie dwóch ścian na jaśniejszy kolor i dwóch na ciemniejszy kolor.

Do sypialni najlepszy kolor  jest jasny i chłodny, który będzie wspomagał nasz odpoczynek. Fiolety, błękity i zielenie sprawdzają się najlepiej.

W przypadku kuchni kolor ścian generalnie należy dostosować do jej stylu. Nowoczesne  kuchnie pasują do jasnych kolorów. Z kolei kuchnie klasyczne z racji ciemnych frontów najlepiej prezentują się ze ścianami w odcieniach ziemi.