Jak dbać o trawnik?

jak dbać o trawnik

Ładny, zadbany trawnik może być prawdziwym powodem do dumy każdego, kto dba o otoczenie swojego domu. O tym, jak wielka zasługa leży po stronie kompetentnego opiekuna przydomowej zieleni wie każdy, kto zdaje sobie sprawę, jakiego wymaga to nakładu pracy. Pielęgnowanie trawnika polega bowiem na systematycznym wykonywaniu określonych czynności: nawożenia i napowietrzania gleby, podlewania i koszenia trawy.

W zależności od pory roku zakres i częstotliwość danych czynności ulega zmianie, przed zimą bardzo istotne jest także gruntowne oczyszczenie powierzchni trawnika, gdyż pokryty warstwą zanieczyszczeń i zmrożonego śniegu nie będzie w stanie w pełni zregenerować się na wiosnę. Dbanie o trawnik jest zatem w stanie uwrażliwić na konieczność perspektywicznego patrzenia w przyszłość, ponieważ pominięcie jakiejkolwiek czynności może skutkować dopiero w dalszej przyszłości, ale skutecznie przekreśli marzenie o pięknym i miłym dla oka, zielonym otoczeniu domu.

Wiosenne przebudzenie trawnika

O rozpoczęciu prac pielęgnacyjnych dotyczących trawnika, można zacząć myśleć niedługo po tym, jak zniknie śnieżna pokrywa, a grunt wystarczająco obeschnie. Wówczas, po usunięciu wszelkich zanieczyszczeń, dobrze jest przeprowadzić tak zwane wałowanie, to znaczy wyrównać powierzchnię trawnika, przemierzając jego powierzchnię wałem o dość dużej wadze. Pozwoli to także na lepsze zakorzenienie niektórych roślin, co również odbije się później w lepszym wyglądzie trawnika. Po zimie konieczne może ponadto okazać się napowietrzenie trawnika, czyli nakłuwanie powierzchni ziemi przy pomocą odpowiednio ostrych narzędzi. Zabieg ten służy przede wszystkim temu, by powietrze mogło bez przeszkód dostać się do korzeni, a tym samym pobudzić je do rozwoju i krzewienia się. Z tego względu prace tego rodzaju warto przeprowadzić nie tylko po zimie, ale również powtarzać je dwu- lub trzykrotnie w ciągu każdego kolejnego sezonu. Koniecznym krokiem podczas budzenia trawnika do życia jest dostarczenie mu nawozu, czyli związków mineralnych (wśród nich kluczowy jest azot), które podziałają na rośliny przede wszystkim stymulująco i umożliwią im właściwe funkcjonowanie, które odbije się w nienagannym wyglądzie trawy. Także jesienią warto dostarczyć trawnikowi nawozu, dostarczającego mu zwłaszcza związków potasu – ten mikroelement znacząco podniesie odporność roślin na niekorzystne czynniki zewnętrzne i sprawi, że budząc się wiosną do życia będą w dobrej formie, gotowe do rozkrzewienia się.

Letnia rutyna

      Latem najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to oczywiście systematyczne podlewanie trawnika oraz przycinanie wciąż rosnącej trawy. O tym, jakiej ilości wody potrzebuje dany trawnik, decydują rozliczne czynniki, tkwiące zarówno w specyfice danego gatunku trawy, jak również w okolicznościach atmosferycznych, w jakich funkcjonuje dany ogród. Z kolei koszenie wypada przeprowadzać regularnie, zaś jego efektem będzie nie tylko równy, ale i coraz gęstszy trawnik. Obie te czynności wymagają więc uważnego obserwowania sytuacji w ogrodzie.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Ogród.net .