Oczko wodne to wspaniała dekoracja każdego ogrodu. Jeśli do tego jest na tyle duże, aby mogły tam żyć zarówno rośliny jak i ryby, to staje się niejednokrotnie oczkiem w głowie właściciela. Jednakże, aby naprawdę pięknie wyglądało konieczny jest spory wysiłek włożony w jego pielęgnację.
O stan wody w przydomowym oczku należy dbać w wieloraki sposób. Przede wszystkim już podczas planowania wodnego ogrodu trzeba zakupić i odpowiednio rozmieścić urządzenia techniczne takie jak pompa, czy filtr do oczka wodnego. Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór gatunków roślin oraz ryb, aby flora i fauna zbiornika dobrze czuła się w swoim towarzystwie.
Sprzęt techniczny pomocne przy oczku wodnym
Woda w naturalnych zbiornikach jest wprawiana w ruch przez występujące tam prądy wodne, między innymi dzięki temu natlenia się. W przypadku niewielkich przydomowych stawów nie istnieją naturalne ruchy wodne, dlatego dla ich przetrwania konieczne są specjalne pompy. Podobnie wygląda sprawa z filtracją wody. Naturalne zbiorniki wykorzystują filtry wodne, którymi są głównie rośliny rosnące przy brzegach. W przypadku oczek wodnych, taki naturalny filtr często nie wystarcza i trzeba wzmocnić go montując profesjonalne filtry wodne. Filtry z grubsza możemy podzielić na kilka kategorii: filtry mechaniczne do oczyszczania wody z mułu i drobin piasku, filtry biologiczne do poprawy chemicznych parametrów wody takich jak azotyny czy azotany i filtry UV, które odpowiednio stosowane pozwalają na skuteczną walkę z chorobami i glonami.
Równowaga flory i fauny w oczku wodnym
Utrzymanie oczka wodnego to jednak nie tylko sprzęt techniczny, który ma za zadanie utrzymanie odpowiedniego natlenienia wody czy oczyszczenia jej, ale przede wszystkim ogromna wiedza i doświadczenie w hodowli ryb i roślin wodnych. Decydując się na zarybienie swojego mini stawu warto wiedzieć ile okazów można tam umieścić, aby czuły się dobrze. Podobnie jest z roślinnością. Wartym podkreślenia jest fakt, że oczko co najmniej w 1/10 powinno być pokryte roślinnością, gdyż taka ilość flory pozwala na jego prawidłowe funkcjonowanie. Przy okazji warto wspomnieć, że zarówno na stan jak i wygląd oczka wodnego wpływa nie tylko roślinność brzegowa ale również pływająca. Dzięki liliom wodnym czy grążelom zmniejsza się obszar nasłonecznienia zbiornika a tym samym tempo namnażania glonów i alg. To bardzo ważne jeśli nie chcemy mieć zielonego kożucha na powierzchni wody.