Brama garażowa otwierana i zamykana automatycznie to wygoda i komfort dla użytkownika. Żeby funkcjonowała niezawodnie jak najdłużej trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację i konserwację. Niezależnie od tego, czy jest to brama segmentowa, uchylna, czy roletowa. Oprócz komfortu użytkowania jest to istotne dla bezpieczeństwa podczas korzystania z niej.
Czyszczenie i pielęgnacja bramy garażowej
Podstawową formą pielęgnacji jest regularne czyszczenie bramy. Zewnętrzną powierzchnię należy przemywać ciepłą wodą z płynem czyszczącym, za pomocą miękkiej gąbki. Płyn nie może być silnym detergentem. Środki z dodatkiem rozcieńczalników, rozpuszczalników, innych drażniących lub ściernych substancji mogą uszkodzić powierzchnię bramy lub doprowadzić do jej zmatowienia. Następnie płyn należy spłukać letnią wodą i wysuszyć powierzchnię miękką tkaniną. Podczas spłukiwania należy uważać, żeby woda nie dostała się elektrycznych elementów bramy. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, np. do Salon Domega. Wtedy można mieć pewność, że pielęgnacja będzie właściwa i nie uszkodzi bramy.
Czyszczenie uszczelek w bramach garażowych
Kontrola stanu uszczelek jest szczególnie ważna w przypadku posiadania bram segmentowych. Trzeba sprawdzać cały ich obwód, zwłaszcza przed nadejściem zimy. Mrozy i wilgoć mogą doprowadzić do uszkodzenia uszczelek. Pęknięcia i wgięcia przyczyniają się do wnikania zimna do garażu. Częstotliwość mycia uszczelek powinna być zależna od warunków atmosferycznych oraz intensywności używania bramy. Dobrym wyborem jest smarowanie ich preparatami silikonowymi raz w miesiącu. Dzięki temu zachowują swoje elastyczne właściwości.
Konserwacja elementów mechanicznych automatycznej bramy garażowej
Mechaniczne elementy wpływają na poprawne funkcjonowanie bramy garażowej. Drobiny kurzu lub piasku przyspieszają korozję części metalowych, a także zużycie łożysk i sprężyn. Dlatego przynajmniej raz do roku należy sprawdzić ich stan. Smar do ich konserwacji powinien być przystosowany specjalnie do bram. Przede wszystkim należy nasmarować elementy ruchome, np. zawiasy, czy sprężyny. Nie powinno się smarować plastikowych rolek. Warto zastosować smar do użytku zewnętrznego. Dzięki temu elementy będą chronione przed wilgocią i wahaniami temperatur. Po nasmarowaniu należy bramę kilkakrotnie zamknąć i otworzyć, żeby smar odpowiednio się rozprzestrzenił. Jego nadmiar wystarczy ściągnąć szmatką. Żeby mieć pewność, że konserwacja zapewni właściwe efekty, należy zastosować się do zaleceń producenta.