Jak czyścić zamszowe buty?

Buty z miękkiego zamszu to bardzo estetyczne buty – prezentują się rewelacyjnie, jednak bardzo szybko brudzą się – przeważnie zimą, czy jesienią a potem nie wyglądają nazbyt dobrze. Jak powinno się je oczyszczać, aby zawsze prezentowały się dobrze?

Pierwszym z zabiegów żeby oczyścić obuwie z zamszu jest czyszczenie ich roztworem sody i zwyczajnego mleka. Przygotujemy go poprzez rozmieszanie 1 łyżeczki sodki w 250ml szklance zwykłego mleka. Soda oczyszczona ma silne własności antyseptyczne, znakomicie czyści oraz niweluje nieprzyjemny zapach. Przed rozpoczęciem nakładania roztworu jesteśmy zmuszeni starannie wyczyścić buty z kurzu i pyłu. Idealnie jest oczyszczać je z użyciem miękkiej szczoteczki Czyśćmy zewnętrzną część buta” dość energicznie ale łagodnie ażeby nie zniszczyć aksamitnej skóry.
Do zbierania brudu możemy użyć także szmatkę. W tym rozwiązaniu, zamoczmy szmatkę a później odciśnijmy znaczną część płynu.
Szmatką pocierajmy dokładnie powierzchnię buta dopóki momentu kiedy wyczyścimy go całego. Po skończeniu czyszczenia powinno się usunąć jakiekolwiek końcówki sody przy użyciu gąbeczki. Wystarczy tylko zanurzyć gąbkę w ciepłej wodzie oraz pozbyć się nadmiaru wody Wyczyszczone buty zostać do przeschnięcia. Dobrze osuszać je w temperaturze pokojowej i co ważne nie zbliżać do piecyka lub innego źródła ciepła, by przez przypadek nie odspoiły się klejone części naszego zamszowego obuwia.

Po wyschnięciu oczyśćmy cholewkę jeszcze raz z pomocą szczoteczki. Pamiętajmy o tym, żeby zawsze okresowo dbać o buty wykonane z zamszu. Wymagają one większej uwagi niż typowe obuwie codzienne lub sportowe używane na siłowni czy treningu. Na rynku znajduje się ogromna paleta produktów, do impregnacji, jakie chronią przed namiękaniem oraz umożliwiają cieszenie się znakomitą urodą skóry zamszowej również w mokre jesienne dni.