
Tapicerowanie krzeseł, foteli czy kanap jest praktyką powszechnie stosowaną w dzisiejszych czasach. Co zrobić, aby nasze meble zachowany swój pierwotny oraz atrakcyjny wygląd na długie lata?
W ostatnich latach elementy skórzane na meblach czy tapicerowanie ścian zyskały na popularności, choć nie jest to niczym nowym. Designerzy zaczęli łączyć ze sobą nie tylko różnorodne tworzywa, lecz także wiele gatunków skór, tworząc przy tym zarówno interesujące, jak i funkcjonalne meble przyjemne w dotyku.
Nie tylko można dobierać i łączyć ze sobą rodzaje skóry, lecz także wybierać kolorystykę. Dostępność wzorów i modeli z roku na rok znacznie się powiększa. Jak jednak sprawić, aby taki mebel z upływem lat nie stracił na wyglądzie?
Obecnie na rynku producenci mają do zaoferowania całą gamę preparatów, które pozwalają meblom tapicerowanym zachować swój świeży wygląd. Trzeba jednak zwracać uwagę na skład produktów, ponieważ niektóre z nich, jak proszki czy pianki, zapewniają jedynie doraźną ochronę. Są łatwe w użyciu, wystarczy nanieść je na mebel i po upływie określonego czasu należy to zetrzeć przy użyciu gąbki lub ściereczki. Należy uważać, żeby użyć odpowiedni specyfik do gramatury posiadanego mebla. Preparaty przeznaczone dla skór, innych niż te stosowane na meblach, tapicerkach samochodowych czy ścian tapicerowanych mogą nie przynieść wymiernych skutków, a mogą narazić skórę na większe zniszczenia. Aby nie ryzykować, warto posiadany środek przetestować najpierw na małym fragmencie tapicerki, który jest albo niewidoczny bądź mało widoczny dla otoczenia. Nie jest to sekretem, że najtrudniej czyści się gładką skórę w jasnych odcieniach. Na takich powierzchniach każda plama jest widoczna, z czego doskonale zdają sobie sprawę właściciele samochodów ze skórzaną tapicerką. Decydując się na czyszczenie samodzielne, należy wystrzegać się środków odplamiających oraz wybielaczy, ponieważ ich użycie może spowodować nieodwracalne zniszczenia tapicerki. Lepszym pomysłem może okazać się delikatny środek piorący bądź roztwór z kwasu cytrynowego. Skórę należy chronić przez codziennymi zabrudzeniami jak napoje czy resztki jedzenia, czyli przed wszystkim, co może pozostawić jakiekolwiek zabrudzenia czy odbarwienia. Warto pamiętać o tym, że dla skór negatywny wpływ może mieć nawet zwykły dotyk spoconych dłoni. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę w przypadku tapicerowanych mebli?
„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w przypadku czyszczenia skórzanych elementów, należy ostrożnie obchodzić się nawet z wodą. Jeśli jej nadmiar dostanie się do wewnątrz czyszczonego mebla, może to doprowadzić do zniszczenia oraz powstania pleśni w całej jego strukturze” informuje specjalista Maciej Kaczmarek z Tapex Design.
Jak widać czyszczenie mebli tapicerowanych nie należy do najprostszych, ale nie jest niemożliwe. Jeśli nie chcemy samodzielnie podjąć się czyszczenia, można zlecić ich odświeżenie wyspecjalizowanej pralni bądź profesjonalnym tapicerom. Zaletą powierzenia mebli specjaliście jest to, że oprócz wyczyszczenia pomogą odrestaurować mebel.