
Jak informatyka zmieniła karty kredytowe
Wkroczenie w nową erę cyfryzacji sprawiło, że banki zaczęły się interesować użyciem osiągnięć informatyków w zastosowaniach zabezpieczających ich konta osobiste. Popularne paski magnetyczne, które można spotkać na odwrocie każdej karty kredytowej, są właśnie efektem wdrożenia takich rozwiązań. Zapisane na niej są numery identyfikacyjne w postaci binarnej, które o wiele trudniej było skopiować fałszerzom. Jednak nie istnieje taka technologia, której nie dałoby się złamać. Początkowo to rozwiązanie było skuteczne, ponieważ fałszerze nie posiadali maszyn mogących tworzyć własne paski magnetyczne. Rozwój technologii zmienił to.
Karty RFID
Banki nie próżnują i ciągle starają się wprowadzać coraz to nowsze technologie dla swoich klientów. Ma to w zamyśle ułatwić nam życie, przyspieszyć szybkość dokonywania transakcji na konta osobiste i zwiększyć komfort życia. Niemniej czasami nowe technologie mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Karty kredytowe na początku były wyposażone w wypukłe numery, których skopiowanie następowało po przyłożeniu kalki i odciśnięciu numerów na czeku. Metoda ta była stosowana aż do ery cyfryzacji i jedno można o niej powiedzieć: była sporym zagrożeniem bezpieczeństwa. Fałszerz mógł pozyskać w szybki sposób zestaw numerów, sfingować podpis i czerpać korzyści majątkowe na nasz koszt.