Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

W polskim prawie nie ma ściśle określonych zasad, co do tego jak powinny być przewożone zwierzęta w samochodzie. Każdy właściciel czworonoga wykorzystuje swoje własne metody, które wydaje mu się są najbezpieczniejsze. Co radzą eksperci, w jaki sposób zapewnimy naszym pupilom największe bezpieczeństwo?

Zapisy w polskim prawie.

Jedyne, do czego w przypadku przewozu psów możemy się odwołać w polskim prawie, to zapis o przewozie ładunków. Ładunek należy przewozić w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania samochodem oraz aby nie ograniczał widoczności drogi. Za niedostosowanie się do tych przepisów i przewożenie psa w sposób stanowiący niebezpieczeństwo grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Jak jesteśmy przyzwyczajeni do przewożenia psów?

Częstym widokiem jest przewożenie psa na kolanach czy na siedzeniu. Przede wszystkim takie przewożenie czworonoga stwarza zagrożenie dla jego życia jak i dla nas samych. W momencie wypadku, z psem dzieje się to samo co z człowiekiem bez pasów. Podczas gwałtownego hamowania zwiększa on wielokrotnie swoją siłę i w momencie uderzenia ma małe szanse na przeżycie. Do tego każdy pupil lecący z ogromną siłą może spowodować poważne obrażenia dla człowieka. Co więcej, nasze ulubione zwierzaki chociaż na co dzień grzeczne, podróżując swobodnie w samochodzie, mogą nam utrudniać jazdę.

Jak zatem przewozić nasze czworonogi?

Możemy zastosować pasy bezpieczeństwa, jednak na naszą niekorzyść, większość z nich nie posiada atestów. Co to dla nas oznacza? Oznacza to, że w razie wypadku nie mamy gwarancji, że nasz pies wyjdzie z tego cało. Duże psy najwygodniej jest przewozić w bagażniku. Jednak możliwe to jest tylko w samochodach typu combi, van i SUV. Bagażnik oddzielamy specjalną kratką od pozostałej części samochodu. Jeśli chcemy zmniejszyć powierzchnię bagażnika, aby podczas hamowania pies się mniej przemieszczał, możemy dokupić dodatkową klatkę. Będzie to dużo bardziej bezpieczne dla naszego pupila. Mniejsze psy najlepiej przewozić w klatkach. Najlepiej jest je kłaść na podłodze między siedzeniami. Pamiętajmy, że nasze czworonogi nie powinny przemieszczać się po całym samochodzie, a tym bardziej wystawiać głowę za okno. Pies może wyskoczyć z auta lub zostać uderzony przez jakiś przedmiot.

Podsumowanie.

Sposobów na przewożenie zwierząt jest wiele. Musimy znaleźć rozwiązanie odpowiednie do naszej sytuacji, posiadanego samochodu i wielkości psa. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dodatkowo, aby umilić zwierzakom jazdę róbmy postoje przy dłuższych podróżach, podczas upałów dbajmy, aby i naszym pupilom było chłodno. Przed podróżą nie podawajmy psom zbyt dużych posiłków.

Przeczytaj również Dziecko bezpieczne na drodze.