
Dysponując pewną sumą oszczędności uskładanych przez lata w pocie czoła, nie zawsze mamy ochotę aby inwestować ją w zyskowne, acz ryzykowne instrumenty finansowe dostępne na rynku. Dużo częściej i chętniej skłaniamy się do ulokowania posiadanych pieniędzy na lokacie bankowej, w obligacjach skarbowych lub na koncie oszczędnościowym. Co wybrać?
Specjaliści z zakresu doradztwa finansowego radzili by zapewne, aby zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Jednak w przypadku, gdy nie zamierzamy inwestować w akcje giełdowe czy agresywne fundusze, a jedynie w produkty o charakterze oszczędnościowym nasze finanse osobiste są bezpieczne i możemy zdecydować się na jeden wybrany typ produktu.
Obligacje skarbowe to pewny zysk gwarantowany całym majątkiem skarbu państwa. Można wykupić obligacje dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Oprocentowanie może być stałe lub wzrastać co roku o ustaloną wartość procentową ponad poziom inflacji. Oczywiście najwyższe oprocentowanie mają obligacje dziesięcioletnie, jednak jest to inwestycja na bardzo długi okres czasu.
Lokata bankowa jest o tyle korzystniejsza od obligacji, że można założyć ją nawet na jeden miesiąc. Poza tym istnieją lokaty, które można rozwiązać w dowolnym okresie czasu bez utraty naliczonych już odsetek.
Konto oszczędnościowe gwarantuje stały dostęp do pieniędzy, jego oprocentowanie może być porównywalne z oprocentowaniem lokaty, a poza tym są one zazwyczaj prowadzone bezpłatnie, ponieważ są sprzedawane przez banki w formie gratisowego dodatku do kont osobistych.
To właśnie konta oszczędnościowe stały są obecnie hitem w bankowych ofertach i od nich należy rozpocząć weryfikację ofert rynkowych. Jeżeli możemy uzyskać dobry wynik finansowy, a jednocześnie przelać środki na konto lub z konta, to po co korzystać z mniej elastycznych form oszczędzania?
Photo credit: free pictures of money via Foter.com / CC BY