Jak bez wysiłku operować wieloma walutami?

Często prowadzisz bezgotówkowe płatności kartami w różnych walutach? Zamiast wielu możesz mieć jedną! Wystarczy tylko wyrobić kartę wielowalutową w banku albo pozabankowo. Jak to działa?

Chociaż płatności walutowych możemy dokonywać również standardową kartą rozliczaną w złotym, to jednak jest to mało opłacalne rozwiązanie – bank pobiera wtedy sporą opłatę za przewalutowanie. Właśnie dlatego wtedy, gdy chodzi o płatności walutowe, polecane są karty walutowe podpinane do kont walutowych.

Jeśli płacimy regularnie tylko jedną walutą, na przykład euro, możemy wyrobić jedną kartę walutową do konta w euro. Jeśli jednak często podróżujemy i odwiedzamy różne kraje albo dokonujemy płatności on-line w różnych walutach, wówczas lepszym wyborem będzie karta wielowalutowa.

Karta wielowalutowa – co to jest?

Kartami wielowalutowymi nazywa się specjalne karty płatnicze rozliczane w wielu walutach jednocześnie. Mogą być one stosowane zarówno do płatności stacjonarnych, jak i internetowych i wydawane są jako karty standardowe (fizyczne) i wirtualne.

Dzięki karcie wielowalutowej możemy płacić wieloma walutami, ponieważ karta podpięta jest do kont rozliczanych w różnych walutach. Karta rozpoznaje wtedy automatycznie, w jakiej walucie dokonuje się płatności, a potem pobiera ją z danego konta.

W przypadku kart pozabankowych, na przykład IgoriaCard, stosuje się jeden rachunek, na którym można przelewać pieniądze. Dostęp do wielu walut jest wtedy jeszcze łatwiejszy, ponieważ IgoriaCard pozwala na korzystanie z kantoru internetowego dla szybkiej wymiany walut.

Karta wielowalutowa – zastosowanie:

  • płatności podczas wyjazdów wakacyjnych za granicę
  • płatności w trakcie podróży służbowych do innych krajów
  • zakupy internetowe w zagranicznych sklepach
  • wypłacanie świadczeń w formie bezgotówkowej za pomocą karty
  • możliwość dokonania wypłaty w bankomacie

Zatem karta wielowalutowa to atrakcyjna alternatywa dla płatności kartami jednowalutowymi – dzięki temu, że karta jest jedna i można płacić nią w różnych walutach, oszczędzamy nie tylko miejsce w portfelu, ale również sprawiamy, że rozliczenia są jeszcze łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.