Inwestowanie – o czym warto pamiętać?

Inwestowanie finansowych nadwyżek, to obok oszczędzania i planowania wydatków jeden z najważniejszych elementów, który powinien znaleźć się w budżecie osoby poważnie myślącej o swoich pieniądzach. Nie każdy jednak czuje się odpowiednio przygotowany do inwestowania na giełdzie, czy zakupie obligacji. Aby Ci pomóc w doborze odpowiedniej strategii, uniknięciu zagrożeń i podjęciu świadomej decyzji inwestycyjnej, przygotowaliśmy artykuł, który wskaże niektóre pomysły na inwestycje i pozwoli uniknąć zagrożeń.

Czy da się zarabiać na bessie?

Bessa, jak inaczej określany jest okres spowolnienia gospodarczego, dla wielu osób nie wydaje się zbyt dobrym okresem na rozpoczynanie inwestycji. Jednak jak pokazują doświadczenia odnoszących największe sukcesy inwestorów, to właśnie depresja (okres, gdy wyceny aktywów, produkcja, zatrudnienie i płynność znajdują się na najniższym poziomie) okazuje się doskonałym momentem na inwestowanie w taniejące aktywa. Istotne okazuje się wejście w inwestycję w odpowiednim czasie, posiadanie odpowiednich zasobów finansowych (zaciąganie kredytu w okresie spowolnienia gospodarczego jest zazwyczaj mocno utrudnione) oraz dobór odpowiednich spółek do portfela inwestycyjnego. Przy inwestycjach podczas bessy istotna jest również cierpliwość i posiadanie odpowiednich zasobów, pozwalających na zamrożenie części kapitału na dłuższy czas – nie wiemy bowiem kiedy zaczną się wzrosty, może to być zarówno okres kilku miesięcy, jak i kilku lat.

Czy do inwestowania potrzebne są znaczne środki?

Myśląc o inwestowaniu, a już szczególnie o inwestowaniu na rynkach kapitałowych, wielu osobom przychodzą na myśl osoby bardzo bogate, które nie muszą pracować i czerpią ogromne zyski ze spekulowania aktywami. Jednak taki wizerunek nie jest prawdziwy – dzięki elastycznym produktom inwestycyjnym, dopasowanym również do mniej zarabiających klientów pomnażanie środków można rozpocząć, np. posiadając 20 000 złotych. Zaczynając od takiej sumy i regularnie dokładając do niej nadwyżki finansowe, można samemu zadbać o godną starość, będąc na emeryturze i czerpać korzyści z możliwości, jakie niesie za sobą rynek finansowy (czyli np. akcje i obligacje, również korporacyjne).

Oblicz ryzyko

Niemal nieodłącznym elementem rynków finansowych jest ryzyko – na rozpoczętej inwestycji można zarówno dobrze zarobić, jak i solidnie stracić. Z tego względu przed każdą decyzją trzeba dobrze ocenić sytuację, nie tylko danego aktywa, czy spółki, w którą zamierzamy zainwestować, ale przede wszystkim własnych finansów. Zaciąganie dodatkowych kredytów, wyprzedawanie majątku czy podejmowanie dodatkowej pracy, by móc pozwolić sobie na zakup kolejnych jednostek funduszu, lub pakietu akcji (nawet jeśli obiecują solidną stopę zwrotu) raczej nie będzie najbardziej zrównoważoną i długoterminową strategią inwestycyjną. Jej skutki mogą być szczególnie bolesne, gdy inwestycja nie przyniesie zakładanych zysków. Złota zasada inwestorów mówi, by nie inwestować więcej, niż się jest gotowym stracić. Znacznie lepsze okazuje się inwestowanie faktycznych nadwyżek finansowych i regularne dokładanie kolejnych środków.

Dywersyfikuj portfel

Nawet zyskowne aktywa jednej klasy nie powinny stanowić jedynego instrumentu w naszym portfelu. W przeciwnym razie jakiekolwiek zmiany na jednym rynku będą mogły wyraźnie wpłynąć na nasze wyniki finansowe. Warto zatem zadbać, szczególnie jeśli samodzielnie zajmujemy się inwestowaniem, o to, by portfel był dość mocno zdywersyfikowany – czyli zawierający aktywa różnych klas. Dobrze, gdyby obok dość dynamicznych walorów (np. akcji, krypowalut) znajdowały się w nim bardziej stabilne surowce szlachetne (szczególnie złoto i srebro), waluty safe-haven (np. dolar amerykański, frank szwajcarski, jen japoński), obligacje, dobrze ulokowane nieruchomości i jednostki funduszy inwestycyjnych o stabilnym profilu.

Ubezpieczenie na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym

Jednymi z najbezpieczniejszych produktów inwestycyjnych, które są coraz chętniej wybierane przez Polaków, są Ubezpieczenia na Życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym. Pomagają one zapewnić niezależność finansową, łącząc w sobie możliwość lokowania swoich składek w wybrane fundusze inwestycyjne z rynku krajowego, jak i zagranicznego oraz ubezpieczenia, zabezpieczającego ciebie i twoich bliskich w przypadku jakiegoś przykrego zdarzenia. Dodatkowe korzyści to możliwość odroczenia podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) i brak podatku od spadków i darowizn, dzięki specjalnemu modelowi pozwalającemu na ich wypłatę w ramach świadczenia ubezpieczeniowego.

Decydując się na Ubezpieczenie na Życie połączone z UFK możesz skorzystać z porad inwestycyjnych i planów opracowywanych przez ekspertów w dziedzinie inwestowania, dzięki czemu nie musisz obawiać się, jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym inwestorem. Więcej o tym instrumencie finansowym dowiesz się, analizując poradnik inwestowania przygotowany przez ekspertów z firmy Vienna Life, mającej niemal 200-letnie doświadczenie w inwestycjach i ubezpieczeniach.