Inteligentny dom – na czym to polega?

Jeśli zastanawiasz się czym jest dom inteligentny – jesteś w dobrym miejscu. To miejsce zamieszkania, które korzysta z urządzeń podłączonych do Internetu w celu umożliwienia zdalnego monitorowania i zarządzania urządzeniami i systemami, takimi jak oświetlenie i ogrzewanie.

Co do naszego życia wnosi dom inteligentny?

Inteligentna technika domowa, określana często jako automatyzacja domu lub domotyka (od łacińskiego „domus” oznaczającego dom), zapewnia właścicielom domów bezpieczeństwo, wygodę i energooszczędność, umożliwiając im sterowanie inteligentnymi urządzeniami, często za pomocą inteligentnej aplikacji domowej dopasowanej pod smartfon lub inne urządzenie sieciowe.

Zwykle inteligentne systemy domowe i urządzenia działają razem, dzieląc się między sobą danymi o użytkowaniu konsumentów i automatyzując działania oparte na preferencjach właścicieli domów.

Przykłady technologii domu inteligentnego

Prawie każdy aspekt życia, poprzez który to technologia weszła do przestrzeni domowej ma swoją alternatywę pod postacią możliwości domu inteligentnego. Inteligentne telewizory łączą się z Internetem, aby uzyskać dostęp do treści za pomocą aplikacji, takich jak wideo i muzyka. Niektóre inteligentne telewizory zapewniają także rozpoznawanie głosu lub gestów. Oprócz możliwości zdalnego sterowania i dostosowywania, inteligentne systemy oświetleniowe, mogą wykrywać, kiedy w pomieszczeniu przebywają domownicy i regulować oświetlenie w razie potrzeby. To nie koniec, jeśli chodzi o dom inteligentny i oświetlenie – inteligentne żarówki mogą również regulować się w zależności od dostępności światła dziennego.

Innym przykładem są inteligentne termostaty, które są wyposażone w zintegrowany system Wi-Fi, umożliwiając użytkownikom planowanie, monitorowanie i zdalną kontrolę temperatury w domu. Urządzenia te uczą się również zachowań właścicieli domów i automatycznie modyfikują ustawienia, aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort i wydajność. Inteligentne termostaty mogą również raportować zużycie energii i przypominać użytkownikom o zmianie filtrów.