Ile paliwa zużywa się w Polsce i skąd ono pochodzi?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje paliw: benzyna, olej napędowy oraz LPG. Różnią się między sobą m.in. gęstością, temperaturą wrzenia czy składem chemicznym, ale przede wszystkim ceną. Ten ostatni parametr wzbudza szczególnie dużo emocji, zwłaszcza w momencie, kiedy konieczne jest zatankowanie samochodu. Ile paliwa zużywają Polacy i jak wygląda ten rynek w Polsce?

W jaki sposób zaspokajane jest krajowe zapotrzebowanie na paliwa?

Zdecydowana większość ropy naftowej oraz gazu, czyli surowców z których produkowane są tradycyjne paliwa pochodzi z importu. Krajowe wydobycie pozwala zaspokoić jedynie 3% zapotrzebowania na ropę oraz około 20% na gaz ziemny. A sprzedaż paliw z roku na rok jest coraz większa. Dlatego konieczne jest importowanie tych surowców z zagranicy. Jeszcze w 2013 roku niemal wyłącznym dostawcą ropy naftowej do naszego kraju była Rosja z udziałem na poziomie 95%. Natomiast obecnie źródła pozyskania tego paliwa są bardziej zdywersyfikowane. Udział Rosji spadł do 63% i zwiększone zostały dostawy z Bliskiego Wschodu, ale także z USA, Norwegi czy Nigerii. Sprzedaż paliw do Polski związana jest także z importem gazu ziemnego. W 2018 roku jego największym dostawcą była Federacja Rosyjska z udziałem wynoszącym 67%. Jednak jej udział z roku na rok spada, a jest to możliwe m.in. dzięki otwarciu gazoportu w Świnoujściu. Daje on możliwość sprowadzania skroplonego gazu w postaci LNG z Kataru, USA czy Norwegii.

Ile benzyny, oleju napędowego oraz LPG zużywa się w naszym kraju?

Zużycie wszystkich podstawowych rodzajów paliw stale rośnie. W pierwszym półroczu 2019 roku wzrosło ono o ok. 3% względem analogicznego okresu w roku poprzednim i wyniosło 15,6 mln m3. Sprzedaż paliw bije kolejne rekordy ponieważ ciągle zwiększa się liczba samochodów na polskich drogach. Tylko w 2018 roku zarejestrowane aż 1,6 mln nowych pojazdów z czego 87% stanowiły samochody osobowe. Wzrost sprzedaży w takich miejscach jak hurtownia paliw wynika także z tego, że rośnie zapotrzebowanie fabryk i zakładów przemysłowych na gaz oraz ropę naftową.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem paliwa jest olej napędowy, który stanowi aż 60 % wszystkich sprzedanych w 2018 roku paliw. Na drugim miejscu znajduje się benzyna z udziałem na poziomie ponad 20%. Sprzedaż tego paliwa charakteryzuje się także najszybszym tempem wzrostu – ok. 4% w skali roku. Ostatnie miejsce na podium zajmuje gaz LPG z udziałem w rynku wynoszącym prawie 15%.

Zareba Paliwa – najlepsza hurtownia paliw w Warszawie.