W przypadku błyskawicznie rozwijających się serwisów internetowych lub usług webowych można szybko zauważyć, że zwykły hosting przestaje wystarczać takim projektom. Warto wziąć wtedy pod uwagę hosting VPS.
Biznes przenosi się do sieci i dziś to już nie żadna ciekawostka, ale standard. Wiele przedsięwzięć jest realizowanych tylko w Internecie, a inne firmy prowadzą coraz szerszą działalność online. Bez względu na to, jak duży jest projekt prowadzony przez Internet, wymaga odpowiedniej infrastruktury, a przede wszystkim wydajnego serwera. O ile na początku działalności często wystarcza korzystanie z prostego hostingu współdzielonego, o tyle w miarę rozwoju biznesu online przestaje on wystarczać. Warto wziąć wtedy pod uwagę hosting VPS. To rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Na pewnym etapie funkcjonowania projektu online VPS jest najlepszym rozwiązaniem.
Czym jest hosting VPS?
Zanim napiszemy, dlaczego warto postawić na hosting VPS, należy krótko wyjaśnić, czym w ogóle jest takie rozwiązanie. VPS to skrót od Virtual Private Server, co oznacza po prostu Wirtualny Serwer Prywatny. Taka usługa w rzeczywistości łączy możliwości hostingu współdzielonego i serwera dedykowanego. W przypadku VPS fizyczny serwer jest dzielony na części, które są dedykowane poszczególnym klientom. Renomowani dostawcy usług internetowych oferują różne warianty hostingu VPS (np. Domeny.pl). Na przykład Root VPS daje pełną kontrolę nad serwerem, pozwala dokonywać własnej konfiguracji systemu i instalować własne aplikacje. Natomiast VPS Managed to rozwiązanie, w którym administrowanie serwerem można pozostawić profesjonalistom (np. dostawca), a samemu korzysta się tylko z większych zasobów niż na hostingu współdzielonym. Często można również wybierać hosting VPS KVM z pełną wirtualizacją i pełną izolacją zasobów lub VPS Windows, gdzie otrzymuje się serwer z oprogramowaniem firmy Microsoft.
Dlaczego warto stawiać na hosting VPS?
W porównaniu do hostingu współdzielonego hosting VPS ma bardzo wiele zalet. Istotne jest to, że w takim rozwiązaniu otrzymujemy wysoką wydajność, niezależność, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki hostingowi VPS dostajemy dużą elastyczność zasobów – można je zwiększać w zależności od aktualnych potrzeb. Dobry dostawca gwarantuje również wysokiej klasy serwer o doskonałych parametrach, najnowsze oprogramowanie, niskie pingi i częste tworzenie kopii zapasowych.
Dla kogo hosting VPS?
Kto powinien zastanowić się nad przejściem z hostingu współdzielonego na hosting VPS? Przede wszystkim o takim rozwiązaniu powinni pomyśleć właściciele dużych i szybko rozwijających się serwisów internetowych, którzy potrzebują dużej szybkości działania i gwarantowanej mocy obliczeniowej. VPS sprawdzi się doskonale również w przypadku sklepów internetowych, oprogramowania CRM, przy projektach programistycznych i graficznych. Z hostingu VPS powinni korzystać także właściciele wielu blogów i firmy obsługujące pocztę e-mail.
Hosting VPS to rozwiązanie dla wymagających, dla których własny serwer dedykowany to jeszcze za duże przedsięwzięcie, ale już hosting współdzielony za to mało wydajny wariant. Wybierając VPS, warto jednak dokładnie zapoznać się z jego parametrami. Wtedy dowiemy się, czy dany wariant VPS rzeczywiście spełni nasze oczekiwania.