Hemoroidy – wylecz je skutecznie!

Hemoroidy (żylaki odbytu) to bardzo przykra dolegliwość, która nieleczona może skończyć się zabiegiem chirurgicznym. Najczęściej pojawienie się objawów to skutek zaniedbania aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety. Jak rozpoznać chorobę i jakie podjąć środki zaradcze, aby sobie pomóc szybko i skutecznie?

Czym są w ogóle hemoroidy?

To małe poduszeczkowate guzki krwawnicze zlokalizowane w odbycie, które podczas defekacji przyciskane są do ścianek jelita. Jeśli działają prawidłowo, wtedy  uszczelniają odbyt, gazy i stolec, a w przypadku dysfunkcji powiększają się i mogą ulec uszkodzeniu. Często pojawia się krwawienie, ponieważ hemoroidy wypychane są na zewnątrz podczas wypróżniania.

Jak rozpoznać schorzenie?

Trudno nie zauważyć i nie poczuć, że coś jest nie tak. W okolicach odbytu odczuwa się swędzenie, pieczenie i dyskomfort podczas wypróżniania. Bardzo często pojawia się także ból związany z wystąpieniem zakrzepu na hemoroidach i rozwinięciu się stanu zapalnego.

Poznaj przyczyny i zmień tryb życia!

Siedzący tryb życia i brak codziennej aktywności na świeżym powietrzu to pierwszy krok do pojawienia się żylaków odbytu. Oprócz tego rozwinięciu się schorzenia może też sprzyjać uprawianie niektórych sportów, takich jak biegi długodystansowe, jazda na rowerze czy jeździectwo. Bardzo często czynnikiem wywołującym hemoroidy są długotrwałe zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że zaparcia wiążą się  ze zwiększonym parciem przy wypróżnianiu.

Jak zapobiegać chorobie hemoroidów?

Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy tryb życia. Codzienna aktywność fizyczna oraz dieta, w której nie powinny pojawiać się produkty wywołujące zaparcia, np. czekolada. Nie można tez przesadzać z używkami. Bardzo ważne jest również to, aby nawadniać organizm, wypijając ok. 2 litrów wody dziennie. Nie wolno dopuszczać też do nadwagi oraz długiego siedzenia. Zaleca się również częste korzystanie z toalety, ponieważ wstrzymywanie wypróżniania może prowadzić do bolesnych zaparć.

Leczenie – objawowe

Najczęściej leczy się hemoroidy objawowo. Można kupić bez recepty czopki z propolisem czy maści, które skutecznie złagodzą dolegliwości. W późniejszych stadiach choroby konieczne są już inne metody leczenia. Są to różne zabiegi np. promieniowanie podczerwone, krioterapia, a w najcięższych przypadkach zabieg usunięcia hemoroidów.