
Nieświeży oddech to problem, z którym zmaga się około 80% ludzkości i wbrew pozorom nie jest to błaha przypadłość. Przez nieświeży oddech, tracimy pewność siebie i miewamy problemy ze znalezieniem towarzystwa. Czy guma do żucia jest wystarczająca w walce z halitozą?
Zaniedbywanie higieny jamy ustnej
Nieświeży oddech, znany także jako halitoza może dokuczać przez cały dzień, albo tylko okresowo, np. rano czy po spożyciu posiłku. Występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. Co jest jego przyczyną? Otóż, do powstawania przykrego zapachu przyczynia się zaniedbanie higieny jamy ustnej. Jeśli uważamy, że wystarczy nam guma do żucia zamiast regularnego mycia zębów, jesteśmy w błędzie. Choć guma do żucia po posiłku zwiększa pH śliny, które po posiłku obniża się i powoduje demineralizację szkliwa. Żucie gumy zapobiega temu, ale na pewno nie zastąpi porannego i wieczornego szczotkowania zębów. Nie mycie zębów sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego, zaś resztki jedzenia, które pozostają między zębami są pożywką dla bakterii i grzybów, które w efekcie dają przykry zapach z ust. To, co daje nieświeży oddech, to również nalot na tylnej części języka.
Inne choroby, które powodują brzydki zapach z ust
Zaniedbanie jamy ustnej to nie jedyny powód, dla którego możemy cierpieć na halitozę. Niejednokrotnie, nawet jeśli szczotkujemy zęby, a po posiłku korzystamy z gumy do żucia, nadal mamy problem z oddechem. Może okazać się, że jest to wina problemów natury laryngologicznych. Jeśli często miewamy anginy, katar sienny lub zapalenie zatok, także możemy paść ofiarą halitozy. Przy nawracających anginach na migdałkach tworzą się nisze, na których lubią osiadać resztki pokarmu, co w efekcie, podobnie jak w niedomytych zębach, powoduje namnażanie się bakterii, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Problem mogą stwarzać także źle pracujące ślinianki, ponieważ ślina zmywa szkodliwe bakterie.
Jak zapobiegać halitozie
Ważne jest, by dbać o higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby rano i wieczorem przez dwie minut, po spożyciu posiłku korzystać z gumy do żucia. Nie należy unikać wizyt u dentysty – jeśli w naszej jamie ustnej rozprzestrzeni się choroba, trzeba ją wyleczyć. Jeśli halitoza jest spowodowana innymi chorobami, np. natury laryngologicznej czy układu pokarmowego, także trzeba wybrać się do lekarza; specjalista pomoże dobrać odpowiednie leki i wyleczyć się nie tylko z choroby, ale i z tej przykrej przypadłości.