Grypa — przyczyny i objawy występowania

Grypa to popularna choroba sezonowa charakteryzująca się ostrym przebiegiem. Jest wywołana wirusem grypy typu A lub B. Szczyt zachorowalności przypada na okres jesienno-zimowy. Grypa charakteryzuje się nagłym pojawieniem się objawów o dużym nasileniu. Najbardziej charakterystycznymi z nich są: wysoka gorączka, silny ból głowy, mięśni i stawów. Dodatkowymi objawami mogą być uporczywy kaszel, ból gardła, uczucie rozbicia oraz ogólne osłabienie.

Kiedy należy rozpocząć leczenie grypy?

Leczenie grypy najlepiej rozpocząć już w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Grypa może być początkiem wielu poważnych chorób. Szybkie i skuteczne działanie zapobiegnie rozwojowi choroby, ale również znacznie przyspieszy proces leczenia. Idealne w tej sytuacji okażą się preparaty dostępne bez recepty. Najlepiej sięgnąć po nie w przeciągu od 24 do 48 godzin od momentu zaobserwowania pierwszych objawów. Uniwersalne i kompleksowe działanie leków pozwoli wyeliminować nawet najbardziej dokuczliwe objawy. Wszystko to za sprawą silnego działania przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego. Produkty dostępne bez recepty skutecznie zwalczają również gorączkę, która towarzyszy grypie w jej początkowej fazie.

Jakie leki stosować na grypę ?

Dobór leków jest zdeterminowany rodzajem wirusa. W przypadku wirusa typu B mogą być to inhibitory neuraminidazy,takie jak oseltamiwir oraz zanamiwir. Skutecznie zwalczają wirusy typu A i B, przeciwdziałając ich replikacji. Natomiast inhibitory białka, czyli amantadyna oraz rymantadyna eliminują wyłącznie grypę typu A. Leki na grypę powinny wykazywać działanie przeciwobjawowe. W ten sposób kompleksowo wyeliminują nawet najbardziej uciążliwe dolegliwości. Zawarty w preparatach na grypę paracetamol działa przeciwgorączkowo, a także przeciwbólowo. Leki przeciwko grypie wykazują właściwości udrażniające. W ten sposób mogą skutecznie wyeliminować nieżyt nosa oraz ułatwić pracę układu oddechowego. W tym celu stosuje się preparaty z zawartością pseudoefedryny. Równolegle należy stosować leki wykazujące działanie nawilżające oraz odkażające. W tej roli doskonale sprawdzają się krople do nosa, które skutecznie nawilżają nos. W przypadku wystąpienia kaszlu należy dodatkowo sięgnąć po preparaty mukolityczne o silnym działaniu wykrztuśnym.W tej roli doskonale sprawdzają się syropy z zawartością naturalnych wyciągów owocowych i roślinnych. Rolę wspomagającą odgrywają tabletki do ssania, które nawilżają powierzchnię jamy ustnej, a dodatkowo wykazują silne działanie antybakteryjne.  Ułatwiają one szybkie i dokładne usunięcie wydzieliny. Zawarta w lekach witamina C łagodzi przebieg choroby oraz przyczynia się do zwiększenia odporności.