Gotowy projekt domu idealnym rozwiązaniem

Każdy kto planuje budowę domu obiera sobie za cel to, by jego rodzina miała komfortową i przyjazną przestrzeń do życia. Jak to osiągnąć, gdy realizujemy gotowy projekt domu? Jakie czynniki warto wziąć poda uwagę?

Wiele rodzin decyduje się na zakup typowego projektu domu – często jest to uwarunkowane względami finansowymi. Projekt indywidualny można w 100% dopasować do naszych wymagań, ale trzeba za to zapłacić. Gotowe projekty domów są tańsze, ale to nie oznacza, że musimy decydować się na rozwiązania nie dopasowane do potrzeb naszej rodziny. Obecnie na rynku mamy bardzo bogatą ofertę gotowych projektów – można skorzystać z katalogów papierowych lub katalogów zamieszczanych na stronach internetowych biur projektowych. Można znaleźć idealny projekt – trzeba tylko dobrze poznać potrzeby swojej rodziny oraz okazać cierpliwość w szukaniu projektu. Gotowe projekty mają ważną zaletę – były realizowane już kilka, kilkanaście lub nawet kilkaset razy. Rozwiązania zastosowane w takich projektach są więc sprawdzone i zweryfikowane – można więc spokojnie skorzystać z doświadczeń innych rodzin.

Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem

Zastanawiasz się jaki dom będzie odpowiedni: parterowy a może z użytkowym poddaszem? Jakie uwarunkowania warto wziąć pod uwagę? Dom parterowy, w którym strefa dzienna zlokalizowana jest na tym samym poziomie co strefa nocna będzie doskonale zaspokajał potrzeby rodziny, która nie zaprasza zbyt często gości. Zamiast tego członkowie rodziny lubią przebywać we własnym towarzystwie, często razem spędzają czas.

W domu piętrowym (lub z użytkowym poddaszem) łatwiej wprowadzić rozdział między częścią sypialnianą a strefą dzienną. Sypialnie zlokalizowane na piętrze pozwalają zachować większą prywatność. Takie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne, jeśli w domu często przebywają osoby trzecie – znajomi, dalsza rodzina itd. Na parterze warto wówczas zaplanować pokój gościnny oraz większą łazienkę. Goście będą mogli czuć się swobodnie wiedząc, że swoją obecnością nie zakłócają rytmu życia domownikom.

Wielkość domu

Projekt domu do 120 m2, 150 m2, a może jeszcze większy… Co warto wziąć pod uwagę? Najkrócej rzecz ujmując – obecny i przyszły stan liczebny rodziny. Jeśli jesteście liczną rodziną, ale Twoje dzieci to dorastająca młodzież, która tylko patrzeć jak opuści rodzinny dom, to może lepiej ograniczyć wielkość metrażu. Brak dzieci w domu, duże przestrzenie mogą sprawić, że poczujecie się bardzo samotni i wielkość domu zacznie przytłaczać.

Warto również zastanowić się nad przyszłością swoich rodziców. Gdy przestaną być samodzielni, mogą potrzebować całodobowej opieki i wówczas zamieszkają z Wami. Może warto więc zaplanować w domu dodatkowe pomieszczenie na parterze – na początku może ono pełnić rolę gabinetu lub pokoju dla gości, a w razie potrzeby będzie mogło stać się sypialnia dla starzejących się rodziców.

A jak lubicie spędzać czas wolny? Może warto byłoby pomyśleć o pomieszczeniu rekreacyjnym, w którym znajdzie się miejsce na np. stół bilardowy, piłkarzyki itd.? Jeśli chętnie jadacie w domu i często zapraszacie znajomych, to nie oszczędzajcie na powierzchni kuchni i jadalni. A w przypadku rodziny, która często jada na mieście, może wystarczy salon z aneksem kuchennym?

Każda rodzina jest inna więc trudno omówić każdy aspekt, który warto rozważyć przed wyborem projektu domu. Na pewno warto podkreślić jedno: wielkość domu, rodzaj budynku, ilość i przeznaczenie pomieszczeń – wszystko to musi ściśle odpowiadać potrzebom Waszej rodziny.