Golenie twarzy, a ręcznik do golenia – poznaj korzyści

Golenie twarzy to niemal codzienna czynność każdego mężczyzny. Chcąc uniknąć zacięć oraz pominięcia poszczególnych włosków, warto zainwestować w dobrą maszynkę, piankę lub żel do golenia oraz opanować podstawową technikę golenia. Poza wyżej wymienionymi przedmiotami warto zadbać o odpowiedni ręcznik do golenia. Jak go używać oraz jaki będzie najlepszy?

Jaką funkcję pełni gorący ręcznik w goleniu i kiedy go używać?

Zadaniem ręcznika nie jest jedynie wycieranie twarzy lub ciała. W przypadku golenia klasycznego, przy użyciu maszynki na brzytwy lub żyletki, ręcznik stanowi istotny element tej czynności pielęgnacyjnej.

Gorący kompres z ręcznika powinien być nieodłącznym elementem golenia na mokro – brzytwą lub żyletką. Ręcznik należy nałożyć na twarz i okolice szyi po oczyszczeniu skóry np. mydłem lub żelem. Kompres powinno robić się tuż przed rozpoczęciem golenia, dlatego, zanim ręcznik zostanie nałożony na twarz, warto zadbać o kompletne przygotowanie wszystkich akcesoriów do golenia, by móc po nie sięgnąć od razu po zdjęciu tego gorącego kompresu. Wtedy skóra jest najlepiej przygotowana do bezpiecznego i efektywnego golenia.

Jakie są funkcje kompresu z ręcznika przed goleniem?

Kompres z gorącego ręcznika ma za zadanie, dzięki wpływowi wysokiej temperatury i wilgoci – rozszerzyć pory skóry i zmiękczyć zarost. Tak przygotowany ręcznik sprawia, że:

  • golenie jest bezpieczne – rozszerzone pory skóry pozwalają na dokładne zgolenie włosa tuż przy skórze (bez większego trudu i ryzyka zacięcia się ostrzem lub żyletką). Ślizg ostrza po skórze jest o wiele większy.
  • golenie jest bardzo łatwe – rozszerzone pory skóry powodują, iż ślizg ostrza po skórze jest większy, a zmiękczony zarost łatwiejszy do zgolenia. To znacząco przyspiesza i ułatwia proces golenia.
  • golenie staje się bardzo efektywne – zmiękczony zarost jest bardziej podatny na ścięcie, a otwarte pory skóry umożliwiają zgolenie włosa blisko skóry już za pierwszym przeciągnięciem maszynki.

Co warto wiedzieć, używając gorącego ręcznika po goleniu?

Poniżej przedstawione zostały najważniejsze zasady stosowania kompresu z gorącego ręcznika:

  • Ręcznik powinien być dobrej jakości. Im grubszy, tym lepszy, ponieważ skuteczniej chłonie wodę oraz dłużej utrzymuje ciepło. W męskim goleniu najlepiej sprawdzają się ręczniki o prostokątnym kształcie np. 60×45 cm, wykonane z egipskiej bawełny.
  • Warto mieć co najmniej dwa takie ręczniki, by móc je wymieniać. Rekomenduje się częste wymienianie ręczników np. co drugi dzień, choć najlepiej by było, gdyby przy każdym goleniu używać świeżego ręcznika (tak jak to wygląda w salonach barberskich).
  • Ręcznik powinien być gorący, a nie jedynie ciepły (oczywiście należy zadbać o to, by nie popaść w skrajność i się nie poparzyć). Najlepszy poziom wilgotności ręcznika to taki, z którego nie kapie woda, a przygotowany do kompresu ręcznik powinien parować.
  • Ręcznik powinno trzymać się na twarzy przez około 2 minuty, do momentu, gdy straci on swoje ciepło, a zarazem da odczucie, że skóra na twarzy się rozgrzała i „rozluźniła”.
  • Najłatwiej jest zamoczyć ręcznik w gorącej wodzie. Innym sposobem jest zmoczenie ręcznika w zimnej wodzie i podgrzanie go w mikrofalówce. Prawdziwi pasjonaci męskiego golenia brzytwą lub żyletką powinni wykorzystać specjalne urządzenie do podgrzewania ręczników, które przy okazji dokonuje ich sterylizacji.
  • Ręcznik należy nałożyć na szyje i twarz z zarostem, pozostawiając wolną przestrzeń nosowi (taką metodę stosuje się w salonach barberskich). W tym przypadku ręcznik powinno się nałożyć od dołu twarzy, zawijając końce na górne partie twarzy. Prostszym sposobem nakładania kompresu z gorącego ręcznika jest nałożenie go na części twarzy – poniżej nosa. W trakcie trzymanie takiego kompresu najlepiej przyjąć pozycję siedzącą, w której głowa jest odchyloną do tyłu.