Gdzie szukać pomocy w kontekście prawa podatkowego?

Każda firma w Polsce zobowiązana jest do płacenia podatków na rzecz państwa, zatem ma na co dzień styczność z prawem podatkowym. Niestety, ten dział prawa jest bardzo problematyczny zarówno dla specjalistów, jak i dla właścicieli firm. Powodem są częste zmiany, jakie wprowadza ustawodawca i trudność w prawidłowej interpretacji przepisów. Gdzie należy szukać pomocy, gdy firma ma problemy z prawem podatkowym?

Kancelaria prawna

Doradztwo w prawie podatkowym to specjalność niektórych kancelarii adwokatów czy radców prawnych. Należy jednak uważnie wybierać prawnika do współpracy, ponieważ nie każdy chce się podjąć prowadzenia spraw z zakresu prawa podatkowego. Choć adwokaci i radcowie uczą się prawa podatkowego na studiach, a także w dalszym życiu zawodowym, nie każdy z nich czuje się na tyle pewnie w tej dziedzinie prawa, żeby doradzać klientom w różnego typu sprawach. Dobry prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami w ustawach, a także z orzecznictwem sądowym. Kancelaria prawna oferujące doradztwo w prawie podatkowym powinna wyraźnie zaznaczyć to w swojej reklamie, na przykład na stronie internetowej.

Doradca podatkowy

Osobą, która specjalizuje się w prawie podatkowym i świadczy profesjonalne usługi z tego zakresu, jest doradca podatkowy. Aby zostać doradcą podatkowym należy zdać państwowy egzamin z zakresu prawa podatkowego i innych ustaw pomocniczych, dlatego też udając się do doradcy mamy pewność, że usługi, które świadczy, są na najwyższym poziomie. Doradztwo podatkowe zwykle prowadzone jest w formie kancelarii księgowo-podatkowej, dlatego też możemy powierzyć doradcy prowadzenie ksiąg rachunkowych, dzięki czemu świadczone dla nas usługi będą kompleksowe. Do doradcy podatkowego możemy udać się incydentalnie, gdy potrzebujemy pomocy z konkretną sprawą podatkową. Z pomocy doradcy podatkowego możemy również skorzystać w razie kontroli organów podatkowych. Często bowiem właściciele mniejszych firm nie wiedzą, jak mają się w tej sytuacji zachować, jak może wyglądać kontrola, jak długo może trwać i czego właściwie mogą wymagać od nas urzędnicy. Doradcy podatkowi specjalizują się w szeroko pojętym prawie podatkowym, zatem poradzą sobie z każdego typu sprawą – dotyczącą podatku dochodowego, VAT, od nieruchomości, podatków lokalnych czy innych zobowiązań o charakterze podatkowym. Usługi doradcy podatkowego nie są tanie, jednak warto się na nie zdecydować, ponieważ mogą uchronić firmę przed dużymi problemami z organami podatkowymi.