Gdzie powstał ekspres do kawy?

Kawa została odkryta w Afryce Wschodniej na obszarze Etiopii. Kawa podbiła cały świat, zaś potrzeba błyskawicznego przygotowywania kawy, na dodatek bez fusów w filiżance, spowodowało, iż zaczęły powstawać pierwotne ekspresy do kawy. Ekspres do kawy kojarzony jest z wygodą, jak również nowoczesnością. Parzenie w nim kawy oferuje nam poczucie wysokich sfer, naśladowania z duchem czasu a także wzrostem technologii.

Niedużo jednostek jednak wie, iż urządzenie służące do zaparzania kawy, wcale nie zostało wynalezione w latach dzisiejszych i liczy sobie ponad 100 lat. Wiele rozpoczęło się w 1711 roku we Francji, gdzie pierwsze próby parzenia kawy polegały na nieskomplikowanym zalewaniu zmielonych ziaren gorącą wodą. Dzbanek z przykrywką uwalniał smak jak również aromat i nadzwyczaj śpiesznie zyskał pełne uznanie w Europie przez najbliższe 100 lat, aż do 1800 roku, gdy to pozostał wyparty poprzez dzbanek de Belloya, nieoficjalnie określany jako prototyp głównego ekspresu do kawy. 6 lat później amerykańsko-brytyjski naukowiec Benjamin Thompson poszedł o krok dalej oraz stworzył pierwszy zaparzacz z sitkiem ubijającym. Kolejne lata upływały na próbach rozszerzania wcześniejszych planów, w czego wyniku w 1885 roku w Paryżu powstała pierwsza maszyna, która przypominała obecny ekspres do kawy. Jej prawdziwy prototyp został zaprezentowany nie wcześniej niż w 1901 roku.

Pomimo tego, że cała historia technik zaparzania kawy ma swój początek we Francji, to oficjalnie podstawowy schemat kawiarnianego ekspresu do kawy skonstruowano we Włoszech, natomiast tym który go zbudował a także opatentował był Luigi Bezzera. Włoski wynalazca poprzez kilka lat udoskonalał swój wynalazek, aż do roku 1906 gdzie po raz pierwszy pozostał zaprezentowany w Mediolanie na Międzynarodowych Targach. Ekspres ciśnieniowy do kawy umiał w bardzo niedługim czasie zaparzyć jedną filiżankę espresso, czym zyskał pełne uznanie potężnego grona pasjonatów kawy. Urządzenie w pełni działające i absolutnie funkcjonalne pojawiło się nie wcześniej niż w okolicach 1970 roku. Ze względu na własną strukturę, początkowo użyty był głównie w kawiarniach czy restauracjach, jednakże wraz z rozwojem nauki a także wzrostem zainteresowania parzeniem kawy, ekspresy zaczęły pojawiać się w mieszkaniach.


Pytania i odpowiedzi