Świadomość ekologiczna w naszym kraju wzrasta z roku na rok. Z tego też powodu po naszych drogach porusza się coraz więcej samochodów elektrycznych oraz hybrydowych typu plug-in. Jak że paliwem w tego typu przypadkach jest prąd elektryczny, coraz częściej możemy zauważyć stacje służące do ładowania takich pojazdów.
Elektryczne samochody
Pomimo tego, iż elektryczne samochody są wciąż nowinką technologiczną, a ich ceny skutecznie odstraszają wielu kierowców, ich liczba na naszych drogach systematycznie rośnie. Widać to doskonale w statystykach sprzedaży. Rosnąca popularność aut z tym rodzajem napędu wymusza rozwój odpowiedniej infrastruktury. Konieczne są bowiem stacje ładowania samochodów elektrycznych. Co ważne, ich liczba powinna być duża, albowiem zasięg wielu pojazdów jest bardzo ograniczony. Alternatywnym rozwiązaniem jest posiadanie własnego punktu ładowania. Wiąże się to z oczywistymi kosztami, jednak biorąc pod uwagę to, że nasz samochód będzie najczęściej ładowany pod naszym własnym domem, ta inwestycja może się opłacić.
Gdzie naładować samochód elektryczny?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do ładowania samochodów elektrycznych niezbędne są specjalne stacje. Problem w tym, że obecnie nie ma w Polsce zbyt wielu stacji, co sprawia, że walor użytkowy aut z napędem elektrycznym jest mocno ograniczony. Dla przykładu, w Warszawie obecnie znajduje się 14 punktów ładowania. Punkty te są nieustannie wykorzystywane przez kierowców. Przez zdecydowaną większość czasu samochody elektryczne są w nich zaparkowane i ładowane. Świadczy to o dużej popularności samochodów elektrycznych w mieście stołecznym, oraz o potrzebie rozbudowy infrastruktury.
Korzyści z posiadania elektrycznego samochodu
Posiadanie samochodu o napędzie elektrycznym to nie tylko dbanie o środowisko naturalne. To także inne korzyści. Otóż koszt przejechania 100 km takim autem jest znacząco mniejszy, aniżeli ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych napędów. Ponadto, samochód elektryczny nie emituje spalin, dlatego też w niektórych miastach kierowcy takich pojazdów mogą wjeżdżać za darmo do centrum i nie płacić za parkowanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma róży bez kolców. W tym przypadku wadami są przede wszystkim niezbyt duży zasięg, stosunkowo długi czas ładowania, a także cena pojazdu.
Co prawda stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie ma w naszym kraju zbyt wiele, jednakże możemy mieć pewność, że ich liczba będzie rosnąć. Ich popularność będzie jednak uzależniona w jakim kierunku będzie podążał rozwój motoryzacji w najbliższych latach. A to zależy głównie od koncernów oraz od klientów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały zawarte na stronie zadbanydom24.pl – dystrybutora stacji ładowania samochodów elektrycznych.