Gdzie można wykorzystać maty grzewcze?

Niektóre powierzchnie płaskie wymagają mocniejszego dogrzania w ponadprzeciętnych warunkach atmosferycznych. Często są to powierzchnie znajdujące się poza budynkami lub wewnątrz budynków, które jednak nie są ogrzewane lub nie są dogrzane w odpowiednim stopniu. W takich sytuacjach wykorzystuje się maty grzewcze, które umożliwiają relatywnie łatwy montaż dodatkowego ogrzewania, które w dodatku nie musi być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania.

Maty grzewcze są bardzo praktyczne i z tego powodu znajdują swoje zastosowanie, w takich miejscach jak:

  • kamienne podłogi, jako docieplenie,
  • podłogi w nieogrzewanych garażach,
  • podłogi w pomieszczeniach gospodarczych,
  • nieogrzewane lub nieocieplone podłogi, w których zamontowane są instalacje wodne,
  • instalacje przeciwoblodzeniowe,
  • chodniki, ścieżki, strome podjazdy dla samochodów.

Jak widać, maty grzewcze znajdują swoje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, co jest ich bardzo dużą zaletą.

Jak działają maty grzewcze?

Maty grzewcze są systemem rur ogrzewanych za pomocą energii elektrycznej. Daje im to uniwersalność, gdyż można je zamontować w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do sieci elektroenergetycznej i nie wymagają, żadnego centralnego ogrzewania. Sam montaż jest bardzo łatwy, gdyż maty podłącza się z jednej strony do prądu i to jest wszystko, jeśli chodzi o samo podłączenie. Posadowienie maty w posadzce może nastąpić na różne sposoby. Przeważnie montuje się je bezpośrednio pod posadzką, gdyż są to maty przeznaczone raczej do ogrzewania cienkich nawierzchni. To, jak dużą moc grzewczą wybrać, trzeba dostosować do grubości podłogi, a także warunków, w których będzie użytkowana. Maty przeważnie produkowane są w wersjach samoprzylepnych, więc można je montować same lub bezpośrednia w zaprawie klejowej. Prawidłowy montaż gwarantuje, że użytkowanie takiej maty będzie całkowicie bezpieczne i pozwoli na łatwe i szybkie dogrzewania powierzchni.

Gdzie znajdą swoje zastosowanie maty grzewcze?

Maty grzewcze świetnie spiszą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości lub nieopłacalne jest podłączenie centralnego ogrzewania. Maty są w pełni niezależne i wymagają jedynie podłączenia do prądu, co sprawia, że ich montaż oraz dalsza eksploatacja, są całkowicie bezproblemowe. Nie wymagają także żadnej konserwacji. Po prawidłowym montażu mogą działać przez wiele lat. Znajdą swoje zastosowanie zarówno w garażach lub pomieszczeniach gospodarczych, jak i w obiektach przemysłowych, w których wydzielone są określone pomieszczenia, w których temperatura musi być na odpowiednim poziomie. Dotyczy to zarówno temperatury panującej w samym pomieszczeniu, jak i temperatury podłogi, w której mogą być rozprowadzone instalacje wrażliwe na mróz i zamarzanie. W przypadku zastosowań zewnętrznych maty świetnie spiszą się w instalacjach przeciwoblodzeniowych na wszelkiego rodzaju podjazdach, które wymagają ciągłego sypania solą lub piaskiem, ze względu na powstający na nich lód. Mata grzewcza pomoże pozbyć się lodu, jednocześnie robiąc to bezobsługowo.