Gdzie kupić części do wałów napędowych?

Wał napędowy to element układu napędowego, który jest niezwykle niedoceniany wśród innych części naszego pojazdu. Podczas serwisowania samochodu czy regularnych przeglądów często element ten jest pomijany lub mylony z innymi usterkami w aucie. Jednak najczęściej zdarza się tak, że konieczna będzie wymiana urządzenia na nowy lub jego regeneracja. Gdzie zatem kupić odpowiednie części do wału napędowego? W poniższym artykule poznasz wszystkie nasze wskazówki.

Z czego składa się wał napędowy?

Przed zastanowieniem się, gdzie kupić potrzebne nam części do wału napędowego, dzięki którym uda nam się odpowiednio naprawić nasz układ napędowy. Unikniemy również przepłacenia za części w warsztacie samochodowym, który zazwyczaj narzuca swój cennik. Warto jednak przed tym poznać dokładną budowę wału napędowego, który składa się z:

  • przegubu krzyżakowego,
  • rurowego korpusu,
  • połączenia przesuwnego (wielopustu),
  • łożyska podporowego,
  • złącza kołnierzowego, inaczej flanszy,
  • uszczelek gumowych.

Najbardziej popularnym elementem w wale napędowym jest właśnie przegub krzyżakowy, zwanym również Cardana. Składa się on z krzyżaka osadzonego po obu stronach w tzw. „widełkach” za pomocą łożysk. To właśnie przegub wraz z łożyskiem są najczęściej elementami, które ulegają awarii w wale napędowym.

Co zrobić, aby wał napędowy nie ulegał awariom?

Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne przeglądy oraz serwisowanie pojazdu. Dzięki temu unikniemy poważnych usterek związanych z wałem napędowym oraz również zapobiegniemy awariom innych podzespołów, które podlegają napędowi auta. Dlatego istotne jest, gdy tylko pojawią się nieprawidłowości w samochodzie lub objawy, które świadczyłyby o awarii, należy od razu umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym. Do częstych odgłosów związanych z usterkami wału możemy zaliczyć: drgania i bicie kierownicy oraz wibracje podczas przyspieszania.

Jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego, należy udać się do fachowca, czyli mechanika, który skutecznie wymieni elementy na nowe lub podda je regeneracji, co jest również tańszym procesem.

Gdzie kupić części do wałów napędowych?

Wszelkie części do wałów napędowych możemy bez problemu znaleźć przez Internet. Najczęściej znajdziemy tam wiele sklepów internetowych, które specjalizują się w sprzedaży wszystkich potrzebnych części do układu napędowego. Co ważne, takie sklepy posiadają niezbędne elementy nie tylko do konkretnego rodzaju wału, ale również do danego rodzaju samochodów oraz pojazdów. Musimy pamiętać, że wał napędowy to element, który nie znajduje się jedynie w aucie, a również wielu innych maszynach (np. rolniczych, leśnych czy budowlanych). Dlatego możemy spotkać się również z częściami do wałów w różnych wspominanych już urządzeniach i maszynach. Dokonując zakupu elementów do układu napędowego przez Internet mamy przede wszystkim gwarancję bezpiecznych oraz korzystnych zakupów oczywiście pod względem finansowym.

źródło zdjęcia: freepik.com