
Ogrzewanie domu powinno być funkcjonalne i oszczędne. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o spełnianiu oczekiwań użytkowników. Jednak rzeczywistość często bywa zupełnie inna. Niejednokrotnie w sezonie grzewczym mamy do czynienia z wysokimi rachunkami, które pochłaniają znaczną część domowego budżetu.
Ogrzewanie energią elektryczną to jeden z najwygodniejszych sposobów na zapewnienie w sezonie grzewczym optymalnej temperatury we wnętrzach. Niestety takie systemy pozostają też jednymi z droższych w eksploatacji. Odstrasza to wielu potencjalnych użytkowników i sprawia, że szukają innych, nie zawsze efektywnych i przyjaznych zarówno dla nich, jak i dla środowiska naturalnego rozwiązań. Tymczasem na rynku zaczynają się pojawiać nowe technologie, które łączą w sobie wiele atutów. Są wygodne w użytkowaniu, dają we wnętrzu duży komfort i pozwalają na obniżenie rachunków za energię elektryczną. To elektryczne grzejniki hybrydowe, które z założenia mają być energooszczędne, wydajne i przyjemne w użytkowaniu.
Hybryda – alternatywa dla innych systemów grzewczych
Co wyjątkowego jest w takich grzejnikach? Producent zdecydował się na zastosowanie w nich dwóch niezależnych systemów grzewczych. Wzajemne powiązanie ich pracy pozwoliło na znaczne podniesienie efektywności i wydajności grzejników przy jednoczesnym obniżeniu poboru prądu. To rozwiązanie, które może odpowiadać wielu użytkownikom, zwłaszcza że pozwala na szybkie ogrzanie pomieszczeń do pożądanej temperatury. Staje się dzięki temu alternatywą nie tylko dla innych, znacznie droższych w eksploatacji grzejników elektrycznych, ale również dla innych systemów grzewczych. Tego typu produkty sprawdzają się nawet w łazienkach, a znaleźć je możemy w sklepach internetowych, np. Econovli.
Jak zbudowany jest grzejnik hybrydowy?
Zastosowanie dwóch niezależnych systemów miało silne uzasadnienie. Producent każdemu z nich przypisał określone zadanie. Pierwszy podgrzewa wnętrza pomieszczeń do określonej przez użytkowników temperatury, drugi utrzymuje ją na stałym poziomie. Dlaczego takie rozwiązanie sprawdza się dobrze? – Dlatego, że pierwszym z nich jest elektryczne ogrzewanie konwekcyjne, które potrafi szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, a drugim ogrzewanie podczerwienią, które co prawda temperaturę podnosi długo, ale doskonale radzi sobie z utrzymaniem jej na stałym poziomie przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy. Jest to zatem rozwiązanie, które łączy w sobie najlepsze cechy obu systemów i uruchamia je tylko do pełnienia tych określonych zadań. Dzięki temu elektryczne grzejniki hybrydowe szybko nagrzewają pomieszczenia, utrzymują temperaturę na stałym poziomie i pomagają w obniżeniu kosztów za zużycie energii.
Ogrzewanie konwekcyjne i podczerwień
Urządzenia, które łączą w sobie dwa różne systemy, mogą być wydajne wtedy, jeśli założymy, że będą się uruchamiały tylko, gdy zajdzie taka potrzeba. Natomiast po osiągnięciu określonego celu zostaną automatycznie wyłączone. Tak właśnie działają elektryczne grzejniki hybrydowe.
W pierwszej fazie włączane jest ogrzewanie konwekcyjne. Jego największą zaletą jest zdolność do szybkiego nagrzewania pomieszczeń. Dzięki temu domownicy nie muszą długo czekać do momentu, aż we wnętrzu zostanie osiągnięta określona temperatura. Kiedy już to nastąpi, konwekcyjny element grzewczy zostaje odłączony. Jego ponowne uruchomienie następuje, gdy zachodzi konieczność podniesienia temperatury (np. przy przejściu z trybu nocnego na dzienny) albo przy wspomaganiu ogrzewania za pomocą podczerwieni, z czym możemy mieć do czynienia przy dużych spadkach temperatury na zewnątrz.
Po wyłączeniu ogrzewania konwekcyjnego zaczyna działać tylko drugi z systemów grzewczych, czyli ogrzewanie podczerwienią. W tym przypadku chodzi o utrzymanie temperatury na stałym poziomie, przy jednoczesnym stosunkowo niedużym poborze mocy. W zależności od modelu urządzenia wartość ta może się wahać od 80 do 300W. Wydajność rozwiązania łączącego dwa systemy jest duża, a zużycie energii – w porównaniu z wieloma innymi grzejnikami elektrycznymi – niewielkie.
Wbudowany termostat
Hybrydowy układ podczas pracy może pozostawać w jednym z trzech stanów:
- Jednoczesnego działania obu systemów – gdy ogrzewanie podczerwienią do czasu uzyskania we wnętrzu odpowiedniej temperatury jest wspomagane przez ogrzewanie konwekcyjne;
- Działania podczerwieni – utrzymanie temperatury na stałym poziomie przy niskim poborze mocy;
- Zatrzymania obu systemów – gdy temperatura we wnętrzu jest odpowiednia.
Działaniem hybrydowego grzejnika steruje wbudowany w urządzenie precyzyjny termostat, który został zaprojektowany specjalnie na jego potrzeby. Atutem grzejników hybrydowych jest ograniczenie ryzyka przegrzewania pomieszczeń oraz dużych spadków temperatury przed ponownym załączeniem urządzenia – jak ma to miejsce w przypadku termostatów zewnętrznych.
Czy można zatem powiedzieć, że elektryczne grzejniki hybrydowe to rozwiązanie idealne? – Tak naprawdę wiele zależy tu od indywidualnego podejścia i oczekiwań użytkowników. Z całą pewnością jest to jednak jedno z najefektywniej działających i najtańszych elektrycznych urządzeń grzewczych.