E-pity – 3 najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia PIT

Rozliczanie PIT 2019 to dla wielu osób prawdziwa droga przez mękę. PIT 36 czy PIT 37, a może jeszcze inny? Jeśli jako podatnika, nurtuje Cię te i wiele innych kwestii, przeczytaj i dowiedz się, jak sprawnie i szybko dokonać rozliczenia PIT. Skorzystaj z możliwości, jakie oferują e–pity i nie trać czasu na zbędne stanie w kolejkach!

  1. Co to są rozliczenia PIT?
  2. PIT 36 oraz PIT 37 – czym się różnią?
  3. E-pity – jakie dają możliwości?

Co to są rozliczenia PIT?

Zanim przystąpi się do rozliczenia pit, warto zastanowić się, czym właściwie jest sam PIT. PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, z którego należy rozliczyć się do Urzędu Skarbowego z tytuł uzyskania przychodów w Polsce. Tak więc do rozliczenia PIT są zobowiązani zarówno obywatele Polski, jaki również i cudzoziemcy, którzy pracują na terenie Rzeczpospolite Polskiej. Rozliczanie PIT 2019 oraz rozliczanie PIT 2020 może być wykonane w standardowy sposób. Oznacza to konieczność udania się do Urzędu Skarbowego lub wysłania rozliczenia PIT przesyłką poleconą. Zaleca się jednak, ze względu na brak czasu oczekiwania oraz większą wydajność, aby wykonywać rozliczenia drogą elektroniczną poprzez e-pity.

PIT 36 oraz PIT 37 – czym się różnią?

Rozliczanie PIT 2019 możliwe jest poprzez epit. Jednak który dokładnie dokument wybrać? Zasada jest dosyć prosta. Jeżeli praca wykonywana przez podatnika jest oparta o umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie, należy uzupełnić dokument pit 37. Oznacza to, że wypłata podatnika była wypłacana z udziałem płatnika. Jeśli natomiast przychód wynika z tytułu posiadania i pracy w ramach własnej działalności gospodarczej, oznacza to, że należy wypełnić deklarację podatkową pit 36. Zarówno rozliczanie PIT 37, jak również PIT 36 podatnicy są zobowiązani wypełnić nawet w przypadku dochodu zerowego lub też strat finansowych.

E- pity – jakie dają możliwości?

Wypełnienie dokumentu w ramach pit online 2020 gwarantuje bezpłatne, szybkie i pewne dostarczenie dokumentu do Urzędu Skarbowego podatnika. Korzystanie z epity ponadto oznacza sprawne dostarczenie i rozliczanie PIT 2019 w sposób zaufany, bez konieczności czekania w kolejkach czy wcześniejszego wychodzenia z pracy. Dane płatnika, które pojawiają się w deklaracji podatkowej za rok 2019, będą w pełni bezpieczne, ponieważ strona internetowa korzysta z szyfrowania danych. Należy pamiętać, że deklaracja podatkowa musi zostać złożona do ostatniego dnia roboczego kwietnia 2020.