Rzucanie palenia – niezależnie, czy klasycznych papierosów czy e-papierosów – wymaga nie tylko samodyscypliny, ale także zgromadzenia odpowiedniej wiedzy na temat specyfiki substancji, z jakimi palacz ma do czynienia. Wiele dotychczasowych badań naukowych potwierdza, że e-papierosy nie pomagają w rzuceniu palenia z uwagi właśnie na ich specyficzny skład.
Składniki utrudniające zerwanie z nałogiem
Podstawowym elementem składowym klasycznych i nowoczesnych papierosów elektronicznych jest płyn z nikotyną, który zawiera nie tylko nikotynę w różnym stężeniu, ale także inne szkodliwe substancje chemiczne (takie jak gliceryna, glikol propylenowy czy różnego rodzaju związki smakowo-zapachowe). Działając na zasadzie inhalacji, płyn tytoniowy jest podgrzewany i wydychany z ust palacza w postaci aerozolu. Wspomniane składniki e-papierosów nie są w żadnym stopniu mniej uzależniające od tradycyjnej nikotyny czy substancji smolistych zawartych w klasycznych papierosach. Niezaprzeczalnym faktem jest, że e-papierosy zawierają w sobie dużo mniej szkodliwych związków chemicznych mogących powodować raka. Ponadto sposób funkcjonowania e-papierosów ogranicza inhalację wielu substancji bezpośrednio do płuc.
Jednocześnie efekt placebo, który może pojawić się podczas palenia papierosów elektronicznych, może mieć bardzo silne oddziaływanie i paradoksalnie zwiększać głód nikotynowy wśród osób, które zdecydowały się na przejście z klasycznych produktów nikotynowych na e-papierosy.
Wciąż nie są znane także długoterminowe skutki palenia e-papierosów, dlatego osoby nadmiernie wykorzystujące to rozwiązanie narażają się zarówno na efekty zdrowotne, jak i psychologiczne (nie mówiąc o aspekcie finansowym problemu).
Metody rezygnacji z e-papierosów
W związku z wskazanymi wyżej specjalnymi właściwościami e-papierosów, rzucenie palenia e-papierosów nie jest w praktyce łatwiejsze niż rezygnacja z klasycznych produktów nikotynowych. Ponadto istnieją badania potwierdzające, że całkowite rzucenie palenia, a następnie przejście na e-papierosy, może w praktyce przyspieszyć powrót do nałogu tytoniowego. Lepszym rozwiązaniem wskazywanym przez wielu ekspertów jest nikotynowa terapia zastępcza, która jest dobrze zbadana i powinna być stosowana zarówno w przypadku palaczy klasycznych, jak też osób korzystających z e-papierosów. Mechanizm nałogu w obu przypadkach jest identyczny. Rzucanie palenia e-papierosów powinno też wykorzystywać dostępne metody farmakologiczne, których coraz więcej pojawia się na polskim rynku.
Źródła:
Bednarek, A.,Giermaziak, W. (2019). E-papierosy – mniejsze zło? Zdrowie Publiczne, 75, Artykuł 10. https://doi.org/10.32383/FARMPOL/115157