Dom typu smart, czyli domowe instalacje zawsze pod kontrolą

Żyjemy w świecie rozbudowanej elektroniki, coraz częściej wyręczającej nas w szeregu obowiązków, które jeszcze niedawno były naszą przykrą, codzienną koniecznością. Obecnie, okazuje się, że sporo domowych zadań można z łatwością zautomatyzować i pozwolić, aby to sam budynek troszczył się o nie. Jak to możliwe?Bynajmniej nie mamy na myśli żadnego nowego filmu w stylu AI. Sztuczna inteligencja. Mówimy o realnym tu i teraz. Współczesne domy potrafią zrobić za nas naprawdę wiele. Wszystko jest możliwe dzięki systemowi Smart House. Co to takiego i jakie domowe systemy możemy z nim zintegrować?

Smart House – inteligencja na teraz, nauka na przyszłość

System inteligentnego domu jest znany na świecie już od pewnego czasu. Polega na połączeniu wszystkich domowych instalacji w jedną sieć wzajemnie powiązanych ze sobą elementów. Dzięki temu można bez trudu zarządzać wszystkim z poziomu jednego dotykowego panelu lub zdalnie, za pośrednictwem aplikacji w telefonie.

Oprócz tego istnieje możliwość zaprogramowania wielu kwestii. Dom potrafi samoistnie uruchamiać ogrzewanie, wyłączać za nas światło lub kontrolować czy jakość powietrza jest wystarczająco dobra, a także wiele innych. Smart House najczęściej zarządza:

  • temperaturą,

  • oświetleniem,

  • żaluzjami i roletami,

  • monitoringiem i alarmem.

Dziś pragniemy zaprezentować możliwości systemu na przykładzie pierwszej z funkcji. Zobaczymy, jak inteligentny dom potrafi kontrolować temperaturę w naszych czterech ścianach.

Ciepło zawsze na odpowiednim poziomie – systemy grzewcze i chłodzenie w inteligentnym domu

We wnętrzu domu oraz na zewnątrz w ramach sieci Smart House umieszcza się specjalne bazy pomiarowe oraz system czujników, których zadaniem jest nieustanne monitorowanie poziomu temperatury.

Kiedy do centralnego komputera wpływa informacja o zbyt intensywnym wychłodzeniu domu, względem zaprogramowanej temperatury, samoistnie uruchamia on ogrzewanie.

Jak ogrzewać Smart domy?

Jaki system grzewczy sprawdza się najlepiej w systemie Smart House? W zasadzie można zastosować każdy – od klasycznego centralnego ogrzewania z piecem na paliwo stałe, aż po panele słoneczne i podczerwień. My szczególnie polecamy rozwiązania jak najbardziej ekologiczne.

Coraz większa popularnością w ostatnim czasie cieszą się elektryczne maty grzewcze oraz promienniki, oparte na podczerwieni. Można je znaleźć w sklepie Econovli. Pozwalają na szybkie i wydajne ogrzanie nawet dużych przestrzeni. Dzięki zastosowanej technologii nie podnoszą bezpośrednio temperatury powietrza wokół, a całe ciepło przekazują przedmiotom i przegrodom, które fale elektromagnetyczne napotykają na swojej drodze. Dopiero one emitują je na zewnątrz.

Ogrzewanie na podczerwień jest w pełni bezpieczne, proste w obsłudze, pozwala na uzyskanie dobrych efektów grzewczych przy zastosowaniu niewielkiej mocy. A dodatkowo nie emituje żadnych szkodliwych substancji do środowiska. W dobie walki z wszechobecnymi zanieczyszczeniami jest to szczególnie istotne.

Chłodzenie domu podczas letnich upałów

Ogrzewanie domu to jednak nie wszystko. W wakacyjne dni coraz częściej temperatura przekracza ponad 30 stopni Celsjusza. Skwar leje się z nieba. Przyjemnie jest zatem wracać do chłodnego domu. System Smart House nieustanne sprawdza warunki i kontroluje temperaturę. Jeśli zauważy, że jej wysokość oraz poziom nasłonecznienia wnętrza są zbyt wysokie, uruchamia procedury mające na celu temu przeciwdziałać.

Zaczyna od opuszczenia rolet, żeby zmniejszyć ilość słońca dostającego się do pomieszczenia. Drugim krokiem jest uruchomienie klimatyzacji, aby osiągnąć optymalną i preferowaną przez domowników temperaturę. Całość procesu, po wcześniejszym zaprogramowaniu, odbywa się w pełni automatycznie. A my wcale nie musimy być nawet obecni w domu, aby on sam przygotował dla nas idealne warunki.

Smart House a wydatki

Wydawać by się mogło, że tego typu działania niosą ze sobą zwiększenie kosztów eksploatacyjnych domu. Nic bardziej mylnego. Smart House ma za zadanie optymalizować pracę wszystkich systemów, co przekłada się na obniżenie zużycia poszczególnych mediów, a dzięki temu na wymierne oszczędności.

W ten sposób zarządzanie domem staje się zdecydowanie bardziej energooszczędne, a przy tym efektywne, co najlepsze – bez naszego bezpośredniego zaangażowania.

Smart House z każdym kolejnym rokiem jest rozwijany, dodawane są do niego kolejne funkcjonalności. Sprawia to, że żyje się nam coraz lepiej. Może już niebawem domy, które dotąd oglądaliśmy w filmach science-fiction staną się obowiązującą normą? Czas pokaże.