Dom parterowy czy z poddaszem – jaki wybrać?

dom

Realizując marzenie o własnym domu, inwestor poszukuje projektu, który zapewni wygodną przestrzeń do życia na miarę możliwości finansowych. Rozpatruje różne warianty i oferty, tak by zdecydować się na optymalne rozwiązanie. Jedną z częstych wątpliwości jest wybór pomiędzy budynkiem parterowym a budyniem z poddaszem użytkowym. Przeczytaj artykuł, a znajdziesz rozwiązanie.

Jedna czy dwie kondygnacje?

Podstawowym pytaniem przy budowie domu jest koszt inwestycji. Aby udało się rzetelnie porównać walory i nakłady postawienia domu parterowego i z poddaszem należy przyjąć tę samą powierzchnię użytkową dla obydwu obiektów, podobny standard wykończenia i porównywalne rozwiązania konstrukcyjne. Warto na początku zaznaczyć, że analiza ta będzie obiektywna zarówno dla domów budowanych metodą tradycyjną, jak i gotowych domów drewnianych.

Podstawową różnicą pomiędzy obydwoma domami jest ilość kondygnacji oraz uzależniony od tego rozkład organizacji przestrzeni użytkowej. W domu dwukondygnacyjnym strefa dzienna wyznaczona jest na parterze, natomiast nocna na poddaszu użytkowym. W domu parterowym obydwie strefy znajdują się na tym samym poziomie i muszą być oddzielone poprzez zaprojektowanie funkcjonalnego układu z wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną. Zapewnienie domownikom komfortu jest więc trudniejsze w przypadku domu parterowego. Można to wyraźnie przeanalizować oglądając projekty realizowane przez producenta domów drewnianych ITS z Koszalina.

Powierzchnia zabudowy domu – koszt i zagospodarowanie działki

Rozmiary domu, a więc powierzchnia zabudowy może wpływać na koszt budowy. Pod tym względem trochę korzystniej wypadają domy z użytkowym poddaszem. Dla przeciętnej wielkości domów o powierzchni 80 do 100 m², najczęściej wybieranych przez inwestorów dom jednorodzinny, koszty przy tej samej powierzchni będą podobne. Natomiast porównując budynki o powierzchniach powyżej 100 m², koszt postawienia domu z poddaszem będzie trochę niższy. Dodatkowym atutem domu dwukondygnacyjnego jest jego zwartość i mniejsza powierzchnia dachu. Dzięki temu jest bardziej energooszczędny.

Rozłożenie wszystkich funkcji na jednej kondygnacji wymusza większą powierzchnię zabudowy. Tym samym domy parterowe zajmują więcej miejsca na działkach. Dlatego na posesjach o mniejszej powierzchni lepszym rozwiązaniem jest budowa domu z użytkowym poddaszem.

Podsumowując, trzeba zaznaczyć, że koszty budowy domu zależą od wielu czynników, takich jak powierzchnia podłogi, stopień skomplikowania konstrukcji dachu i budynku, powierzchnia przegród wewnętrznych i zewnętrznych, a także ilość elementów dodatkowych np. wykuszy, balkonów czy loggie. Przy budowie większych domów koszt postawienia budynku dwukondygnacyjnego będzie niższy od parterowego. Różnica ta jest najbardziej widoczna na etapie stanu surowego.