Do czego służy i jak nauczyć się języka JavaScript?

Według raportu stworzonego przez Stack Overflow z 2019 roku, JavaScript to najpopularniejszy język programowania na świecie. Do czego tak naprawdę służy, co można stworzyć używając tego języka i wreszcie – jak się nauczyć się programować w tej technologii? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie z powyższych pytań.

Do czego służy JavaScript?

Strony internetowe

O JavaScripcie mówi się zazwyczaj jako o języku, za pomocą którego tworzy się strony internetowe i rzeczywiście to właśnie w tym celu jest on najcześciej wykorzystywany. Wraz z HTML oraz CSS tworzy jeden z najpopularniejszych zestawów technologii internetowych, służących właśnie do tworzenia stron www, a JavaScript służy głównie do tworzenia ich interaktywnych elementów.

Gry przeglądarkowe

Znając JavaScript można wykorzystać tę umiejętność również do tworzenia gier na przeglądarkę. Chociaż złożoność gier przeglądarkowych jest ograniczona, JavaScript jest świetnym wyborem, jeśli chodzi o ich kodowanie.

Aplikacje mobilne

Chociaż większość aplikacji mobilnych jest tworzona w językach specyficznych dla systemu operacyjnego, takich jak Swift (iOS) lub Java (Android), nie ma powodu, dla którego nie można budować aplikacji z wykorzystaniem JavaScript. Biorąc pod uwagę, jak szybko rozwija się ten język, z pewnością będzie on coraz częstszym wyborem podczas tworzenia aplikacji mobilnych w przyszłości.

Aplikacje internetowe i serwerowe

Tworzenie nowych bibliotek i frameworków dla JavaScript, pozwala twórcom stron internetowych budować wiele programów typu back-end z wykorzystaniem JavaScriptu. Są to m.in. aplikacje webowe i serwerowe. JavaScript staje się coraz bardziej niezbędny zarówno podczas tworzenia warstwy backend, jak i frontend.

Popularne strony i serwisy internetowe napisane za pomocą języka JavaScript

JavaScript przyczynił się do stworzenia znacznej większości popularnych stron i serwisów internetowych. Należą do nich m.in.:

  • Google
  • Facebook
  • YouTube
  • Linkedin
  • Amazon
  • Twitter
  • WordPress
  • Yahoo
  • eBay

Co więcej, niektóre z tych firm, takie jak, Yahoo, Linkedin czy eBay też zdecydowały się również wykorzystać go do stworzenia warstwy backend.

Jak nauczyć się JavaScript?

W związku z tym, że język JavaScript jest bardzo popularny, istnieje wiele mniej lub bardziej efektywnych sposobów na naukę tego języka. Poniżej znajdziesz te najbardziej popularne.

Kursy w szkołach programowania

Kurs w szkole programowania to obecnie jeden z najbardziej efektywnych metod nauki JavaScript. Kursy te zazwyczaj kryją się pod nazwą “Frontend”, ucząc nie tylko JS, ale także HTML i CSS, dzięki czemu absolwent jest w stanie samodzielnie tworzyć zaawansowane strony internetowe.

Dlaczego warto wybrać tę metodę? Zajęcia w szkołach programowania są prowadzone przez osoby pracujące w IT, doskonale znające specyfikę branży. Ich lekcje astawione na praktyczne rozwiązania i jak najlepsze przygotowanie do zawodu Frontend Developera.

Jeśli zależy Ci na dobrej i solidnej uczelni programowania, która oferuje kursy w bardzo atrakcyjnych cenach – koniecznie zapoznaj się z ofertą kursu JavaScript/React w IT-Academy. To jedyna w Polsce szkoła programowania oferująca kursy po angielsku, dzięki czemu nie tylko nauczysz się programowania, ale także podszlifujesz znajomość tego języka.

Kursy online

Jeżeli wolisz samodzielną naukę w domu – jest to możliwe. Obecnie istnieje mnóstwo zarówno płatnych, jak i darmowych kursów JavaScript. Wystarczy poczytać opinie w internecie i wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb.

Studia informatyczne

Jeżeli chcesz pracować w branży informatycznej, zdobyć wykszałcenie wyższe, a do tego ale nie wiesz, na jaką specjalizację w IT się zdecydować – najprawdopodobnie najlepszą metodą nauki dla Ciebie bądą studia informatyczne. To najdłuższa i najbardziej nastawiona na teorię opcja, która da Ci bardzo ogólną wiedzę i pozwoli sprawdzić, w czym czujesz się najlepiej.

Jeżeli Twoim postanowieniem na 2020 rok jest nauka JavaScript – nie czekaj ani chwili dłużej. Weź sprawę w swoje ręce i już teraz zdecyduj, w jaki sposób chcesz nauczyć się tego języka. A jeżeli postanowisz zapisać się do szkoły programowania – koniecznie sprawdź najnowszą ofertę kursów od IT Academy – w tym roku ruszamy również z kursami Python oraz Java!