
Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać zaprojektowana tak, by mogła ona zapewnić maksimum wydajności, ale również optymalny poziom bezpieczeństwa. Właśnie w tym drugim celu stosuje się m.in. konektory MC4. Czym one są i jakie znajdują zastosowanie w fotowoltaice?
Czym są konektory MC4?
Konektory, zwane również złączami MC4, wykorzystywane są między innymi również do łączenia modułów, a także inwerterów fotowoltaicznych. Tego rodzaju złącza mogą być stosowane bez względu na rozmiar fotowoltaiki: sprawdzą się one zarówno w przypadku dużych farm słonecznych, jak i małych, przydomowych elektrowni.
Zadaniem tych niepozornych elementów jest zapewnienie nie tylko wydajności, ale również bezpieczeństwa całej instalacji fotowoltaicznej. Konektory MC4 stosuje się m.in. pomiędzy poszczególnymi modułami, a także przy inwerterach fotowoltaicznych w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa i ochrony przed oddziaływaniem wilgoci, a także zapyleniem.
Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej, również tutaj duże znaczenie ma jak najwyższa jakość wykonania całości. Tylko w ten sposób możemy bowiem mieć pewność, że fotowoltaika będzie sprawna i wydajna przez cały czas jej użytkowania.
Dlaczego konektory MC4 stosuje się w fotowoltaice?
Złącza MC4 znajdują zastosowanie właściwie w każdej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie, które sprawdza się doskonale z wielu względów:
- bezpieczeństwa – konektory MC4 mają ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa całej instalacji. Dlaczego? Wystarczy wyobrazić sobie, w jakim miejscu znajdują się panele: w większości przypadków instalacje zlokalizowane są na dachach domów, gdzie narażone są na intensywne oddziaływanie opadów atmosferycznych, a także pyłu i piasku, który przenoszony jest przez wiatr. Podczas gdy kwestią zupełnie oczywistą dla większości jest to, że inwestycja w dobrej jakości kable przy fotowoltaice to konieczność – to niewiele osób zastanawia się nad doborem odpowiednich połączeń. Tymczasem źle dobrane złączki mogą prowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa całej instalacji – przedostanie się wody do wnętrza systemów w najlepszym przypadku będzie oznaczało ich awarię, a w najgorszym – uszkodzenie całej instalacji elektrycznej;
- wydajności – dobrze dobrane złącza nie tylko chronią przed awarią, ale również przed spadkiem wydajności. Przedostający się do połączeń kabli piasek czy pył w znaczący sposób zmniejsza wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie – może obniżyć produkcję prądu. Zmiana ta nie będzie dostrzegalna na początku, jednak wraz z upływem czasu i przedostawaniem się kolejnych zanieczyszczeń do instalacji, spadek wydajności będzie łatwo zauważalny;
- ekonomii – ta kwestia jest ściśle powiązana z wydajnością. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane, wysokiej jakości konektory MC4 o stopniu ochrony IP67 lub wyższym zadbają także o to, by fotowoltaika była niedroga. Dzięki dobrym zabezpieczeniom nie trzeba martwić się, że wydajność fotowoltaiki znacząco spadnie.
Jak widać, złącza MC4 zdecydowanie nie należą do części, na których można oszczędzać. Dobrze dobrane, staną się integralną częścią całego systemu i zapewnią jego wydajną pracę, a także bezpieczeństwo.
Jak wybrać konektory MC4?
Dobór odpowiednich konektorów MC4 wpłynie korzystnie na ogólne funkcjonowanie całej instalacji. Warto pamiętać, że – podobnie jak w przypadku pozostałych elementów fotowoltaiki – konektory nie należą do części, na których warto oszczędzać. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić nieco więcej za odpowiednie konektory w wystarczającej ilości i cieszyć się wydajną pracą fotowoltaiki niż wybrać tańsze rozwiązanie, które szybko doprowadzi do awarii instalacji.
W sprzedaży dostępne są konektory MC4 pojedyncze, a także równoległe podwójne lub potrójne. Należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany komponent spełnia założenia unijnej normy EU EN60529: to właśnie ona stanowi swego rodzaju gwarancję, że złącze odpowiednio zabezpieczy kable przed szkodliwym działaniem wilgoci, a także niskich i wysokich temperatur.
Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na to, jaki stopień ochrony zapewniają dane konektory. Specjaliści uważają, że absolutne minimum w przypadku złączy, które mają zabezpieczać kable instalacji fotowoltaicznej, to IP67, choć im wyżej – tym lepiej. Dzięki temu nie dojdzie do przypadkowego rozłączenia konektorów w wyniku oddziaływania wysokich temperatur czy intensywnych opadów deszczu.
Dobrze dobrane konektory MC4 to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Dlatego też warto zamontować je na kablach instalacji fotowoltaicznej i tym samym uchronić się przed awariami.