
Witamina D jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Określana jest często mianem „witaminy słońca” z tego powodu, że jej głównym źródłem jest synteza skórna pod wpływem promieni słonecznych. Niestety w naszej strefie klimatycznej niemal 90 procent populacji może wymagać dodatkowej suplementacji witaminą D. W jaki sposób możemy dostarczyć organizmowi jej odpowiednią ilość?
Dlaczego suplementacja witaminą D może być potrzebna?
Witamina D jest jedną z nielicznych witamin, które nasz organizm może wytworzyć sam. Potrzebne jest jednak do tego promieniowanie ultrafioletowe UVB, które umożliwia syntetyzowanie witaminy D między innymi z cholesterolu znajdującego się w naszej skórze. Wiosną i latem nasłonecznienie jest duże, poziom witaminy słońca możemy więc uzupełnić wybierając się na około piętnastominutowy spacer w godzinach 10-15. Warto jednak pamiętać, że po pierwsze musimy wtedy odkryć ręce i nogi do połowy, a po drugie, że kremy z filtrem blokują promieniowanie ultrafioletowe i tym samym uniemożliwiają wytwarzanie witaminy D w organizmie. Sytuacja znacznie komplikuje się zimą i jesienią, kiedy w naszej strefie klimatycznej nasłonecznienie jest zbyt małe. Wtedy suplementacja polecana jest każdemu.
Jak witamina D wpływa na nasz organizm?
Witamina słońca wpływa na proces wchłaniania wapnia i fosforu, a także utrzymanie ich prawidłowego poziomu w organizmie. Witamina D pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. U osób powyżej 60 lat pomaga zmniejszyć ryzyko upadku spowodowane osłabieniem mięśni oraz niestabilnością postawy, który w tej grupie wiekowej jest czynnikiem ryzyka złamań kości. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania dziennie 20 μg (800 j.m.) witaminy D ze wszystkich źródeł.
Skąd możemy czerpać witaminę D, kiedy nasłonecznienie jest zbyt małe?
O prawidłowy poziom witaminy D możemy dbać stosując zdrową dietę (więcej na ten temat w następnym akapicie), a także przyjmując dodatkowo suplementy diety, takie jak np. Vitrum D3 lub Vitrum D3 forte. Preparaty te dostępne są w formie małych, łatwych do połknięcia kapsułek, zawierających witaminę D naturalnego pochodzenia rozpuszczoną w oleju z krokosza barwierskiego. Olej z krokosza barwierskiego to doskonały nośnik dla tej witaminy. Suplementacja całoroczna polecana jest seniorom oraz wszystkim osobom, które nie mogą przebywać na słońcu wiosną i latem w godzinach 10-15.
Czy słońce jest jedynym źródłem witaminy D?
Synteza skórna zachodząca pod wpływem promieniowania ultrafioletowego jest najbardziej naturalnym sposobem dostarczenia witaminy D do organizmu. Niestety w Polsce synteza skórna zachodzi właściwie jedynie od maja do sierpnia, a wiele osób w tym okresie unika słońca. W celu dostarczenia do organizmu witaminy słońca, należy więc stosować odpowiednią dietę, bogatą przede wszystkim w tłuste ryby morskie, a także mleko, sery i jaja. Szacuje się jednak, że dietą zaspokaja się jedynie około 10-20 procent zapotrzebowania organizmu na witaminę D.
W jaki sposób można sprawdzić, czy poziom witaminy D we krwi jest prawidłowy?
Zapotrzebowanie na witaminę D jest różne w zależności od wieku i stanu zdrowia. W Polsce, ze względu na specyfikę naszego klimatu, dodatkowa suplementacja diety jest zalecana nawet u 90 procent populacji. Jeśli chcemy sprawdzić, czy poziom tej witaminy w naszym organizmie jest właściwy, możemy poprosić lekarza o skierowanie na badanie krwi lub wykonać je odpłatnie we własnym zakresie. Gdy poznamy stężenie witaminy D we krwi, będzie łatwiej określić jaką jej ilość powinniśmy codziennie przyjmować, aby zachować jej odpowiedni poziom.
Więcej o witaminie D przeczytasz na https://www.vitrumd3.pl